A diófalevél tea mellékhatásai – erre a 12+1 dologra figyelj

A diófalevél tea mellékhatásai

A diófalevél tea ellenjavallatairól

Talán furcsának tűnhet, hogy egy gyógynövényeket népszerűsítő honlap, mint ez, egy tea ellenjavallatairól is részletesen beszámol. A diófalevél tea mellékhatásai, káros hatásai az egyik olyan gyógynövényes terület, ami okozhat kellemetlen meglepetéseket. Úgy gondolom, hogy ha felelősen szeretnéd (fel)használni a természet kincsestárát, a saját egészséged érdekében érdemes tisztában lenni azzal, hogy a helytelen alkalmazáskor még egy “egyszerű tea” is kellemetlen eredménnyel járhat.

A diófalevél tea hatása

A közönséges dió (Juglans regia L.) hatóanyagait a termésének zöld héja, az ún. kopácsa (Juglandis pericarpum) és a levelek (Juglandis folium) tartalmazzák. A bennük található, antibakteriális juglon és az összehúzó hatású cserzőanyagok szerepét kell elsősorban kiemelnem. Ezek a hatóanyagok külsőleg (pl. borogatásként) eredményesnek bizonyulhatnak kisebb sebek, bőrgyulladások (ekcéma, bőrgennyesedés, akné), valamint nagyfokú izzadás esetén.

Ha többet szeretnél tudni a diófalevél tea jótékony hatásairól, kattints ide. A diófalevél tea mellékhatásai is juglon- és cserzőanyagaihoz köthetőek.

A diófalevél tea mellékhatásai – külsőleg

  1. Ha a bőrgyulladás a tested nagyobb felületét érinti, akkor a diófalevél teáját ne használd, annak juglon- és cserzőanyagtartalma miatt.
  2. Nyílt sebre tilos alkalmazni.
  3. 18 év alatti személyek kerüljék a diófalevelet.
  4. Legfeljebb egy hétig lehet használni.
  5. Ha túl sokáig alkalmazzák, foltos bőrt eredményezhet.
  6. Várandós, szoptatós nők esetén nem ajánlott a használata.
  7. A diófára, annak bármely részére (fakéreg, levél stb.), beleértve annak termésére, a dióra, az arra érzékenyeknél allergiás reakció, bőrkiütés, – viszketés, ekcéma, bőrpigmentáció stb. alakulhat ki.

 A diófalevél tea mellékhatásai – belsőleg

A lentebb felsorolt szakirodalom (EMA, NCBI) kizárólag külsőleges felhasználásra tesz javaslatot, sorol fel a diófalevél teához köthető, káros hatásokat.

A diófalevél fő hatóanyagai – a döntéshez

Ahhoz, hogy dönthessünk a belsőleges fogyasztásról, muszáj tisztázni, hogy a dió zöld héjában és levelében is megtalálható, különleges anyag a juglon, mely a fa szomszédságában élő, más növények fejlődését is gátolhatja.

Ha a juglon erre képes, hiszen a növény erre használja, akkor vajon mit okozhat az emberi szervezeten belül, belsőleg fogyasztva? Már innen is lehet következtetni a juglon fertőtlenítő, gombaellenes hatására, ami a növény szövetösszehúzó, szárító cserzőanyagaival együtt, erőteljes hatást eredményezhet.

Diófalevél tea belsőleg – a véleményem

A belsőleges fogyasztásról nem találtam híres, megbízható egészségügyi szervezettől érkező, kielégítő, részletes adatokkal szolgáló, nem régi, hivatalos állásfoglalást. Ismerve erőteljes összetevőit (juglon, cserzőanyagok), arra a következtetésre jutottam, hogy a diófalevél tea belsőleges fogyasztása nekem nem éri meg a kockázatot. Az a véleményem, hogy:

  • ha egy gyógynövényt a cserzőanyagaiért szeretnék inni (pl. emésztőrendszeri panaszokra), akkor a diófalevelet kikerülve, egy másik, biztonságosabb növényt választok, ami szintén tartalmaz cserzőanyagokat;
  • ha gombaellenes hatású növény teáját szeretném inni, akkor szintén egy másik, jól bevált, biztonságosabb gyógynövényt választok.
  • EXTRA TIPP: én a tea helyett magát a dió termését fogyasztom, lehetőleg mindennap. Hihetetlenül értékes vitaminbomba, hiszen gazdag telítetlen zsírsavakban, vitaminokban és ásványi anyagokban.
  • A dió termésének rendszeres fogyasztása jótékony hatásokkal járhat a krónikus betegségekben, köztük a koszorúér problémáival, a vele összefüggő koleszterinszinttel, magas vérnyomással, vagy a rákkal szenvedők esetén. A rákellenes harc egyik fontos képviselője, antioxidánsa a dió termése.

Ne feledd: te döntöd el, hogy fogyasztod-e a diófalevél teáját, és ha igen, miként teszed azt. Mindig van választási és döntési lehetőséged, a természet kincsestára pedig a segítségedre lehet. Probléma esetén mindig fordulj orvoshoz!

Egyéb mellékhatások belsőleg:

  1. A cserzőanyagok belsőleges fogyasztásnál (tehát nem csak a diófalevélnél), az arra érzékeny személyeknél gyomorfájást, hányingert, hányást okozhatnak.
  2. Nyombél- és gyomorfekély esetén nem használhatóak.
  3. A népi gyógyászat is csak kúraszerű, kb. 1 hétig tartó használatot javasol belsőlegesen, mert – a fentieken kívül – erős székrekedést okozhat.
  4. Kiszáradás, széltúlsúly, legyengült szervezetű ember esetén se használjuk a teát, a népi gyógyászat szerint.
  5. Akinek allergiás tünetei vannak a dió termésének belső fogyasztásakor, neki ellenjavallott a teája is.
  6. Magas cseranyagtartalma csökkentheti egyes gyógyszerek felszívódását.

Hivatalos, magyar állásfoglalás a diófalevél tea használatáról

2021 decemberében a következő, hivatalos állásfoglalás  jelent meg az OGYÉI (Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet) részéről, a diófalevél tea belső fogyasztásáról:

“A Juglans regia L. levele (diófalevél) élelmiszereként történő biztonságos alkalmazása a rendelkezésre álló szakirodalmi adatok, valamint a tradicionális felhasználás során nyert tapasztalat alapján feltételezhető abban az esetben, ha a szárított diófalevelet főzet formájában alkalmazzák. A Juglans regia L. szárított levele kizárólag csak gyógynövény teakészítésre, főzetként alkalmazható.”

A fenti, hivatalos állásfoglalás mindenképpen jó hír, bár a diófalevél tea belső fogyasztását érintő, további részletek hiányoznak belőle. Pl.: meddig, hány napig lehet fogyasztani belsőleg? Milyen mennyiségben? Ki az, aki nem ihatja? stb.

A diófalevél tea adagolása, elkészítése

Külsőleg felhasználva, főzetként elkészítve: egy alkalomra 2 teáskanálnyi, apróra vágott levelet 2,5 dl hideg vízbe teszünk, felforraljuk, majd további 10-30 percen át, lefedve, kis lángon főzzük, végül leszűrjük.

Ha tetszett az írásom, ez is érdekelhet

  • A diófalevél tea mellékhatásai ismeretében, remélem, tudtam abban segíteni, hogy felelősen dönthess abban, hogyan és mikor alkalmazd a teáját. Sőt: arról, hogy mire jó a diófalevél tea, külön bejegyzést is írtam, amit ide kattintva olvashatsz el.
  • Kiváló fertőtlenítő, fertőzésgátló, gomba-, baktérium- és vírusellenes illóolajat keresel? A teafa illóolaj kitűnő választás lehet. Ide kattintva minden lényeges dolgot megtudhatsz róla: mire hatásos, mire figyelj, hogyan használd stb.

Érdekességek a diófalevélről

A népi gyógyászatban belsőleg is használták, pl. hasmenéses panaszokra, gyomorerősítésre.

Antibakteriális, fertőtlenítő, szárító hatása miatt régebben kutyaharapás, kígyómarás ellen is használták a pirított diót és a levél főzetét.

❓Hogy tetszett a cikk? Ha van kérdésed, bátran tedd fel lentebb hozzászólásként!

Ha van olyan ismerősöd, akinek hasznos lehet ez a cikk, bátran küldd neki is! A megosztásokat is köszönöm.

További írásaimat az illóolajokkal kapcsolatban ide kattintva találod meg.

Ha a gyógynövények érdekelnek, róluk itt olvashatsz bővebben.

Forrás: EMA monográfia, European Medicines AgencyEMA monográfia_2NCBI, MDPI

Facebook
Pinterest

“A diófalevél tea mellékhatásai – erre a 12+1 dologra figyelj” bejegyzéshez 4 hozzászólás

    • Kedves Árpád!
      Köszönöm a véleményét, örülök, hogy helyesli, ahogy összeraktam a cikkemet, és utánajártam a témának.
      Jó egészséget kívánok,
      Tóth Szilvia

      Válasz
  1. Üdvözlet! Talaltam itthon 2 tasak dió level teát, aminek szavatossága már lejárt, de még bontatlan papir tasakban van. Mivel egyetlen cikkben sem találtam szavatossagról szóló konkrét bejegyzést, kérdésem lenne, hogy van-e káros hatása a lejárat után, illetve megtartja-e jótekony hatását. A level törmelék száraz, nem szineződött el.

    Válasz
    • Kedves Gőcze Tibor István!

      A lejárt szavatosságú gyógynövénytől nem várhatjuk azokat a jótékony hatásokat, amit a nem lejárt gyógynövény nyújtani tud, hiszen pont ezért van lejárata.
      Véleményem szerint a cikkemben részletezett, a diófalevél esetleges káros hatásainak mértéke is valamennyire csökken, de jelen van.

      Üdvözlettel:
      Tóth Szilvia

      Válasz

Szólj hozzá!

Ide írhatod be, ami érdekel:

Mire keresel megoldást?

INGYENES letölthető útmutató + 8 e-mail:

15 illóolaj a pihentető alvásért

Legnépszerűbb bejegyzések

Segítenek az illóolajok

Itt is megtalálsz:

AJÁNDÉK letölthető útmutató:
15+1 NYUGTATÓ gyógynövény, 95 mellékhatása

– ha biztonságosan szeretnéd használni a nyugtató gyógynövényeket

– azonnal letölthető útmutató + 8 db e-mail

error: Ez a tartalom védett !!