A gyermekláncfű tea mire jó? – 4 problémára is!

A gyermekláncfű tea mire jó?

A gyermekláncfű tea felhasználása

A pongyola pitypang (Taraxacum officinale), másnéven gyermekláncfű tea mire jó? Vízhajtóként, epehajtóként, étvágyjavítóként, cukorbetegség kiegészítő kezelésére… A gyermekláncfű hatása számos területen támogathat téged. Fogyni is lehet tőle, de akár az ellenkezőjét, az étvágy javítását is támogathatja.

A gyermekláncfű tea mire jó?

  1. Levele: vízhajtó, “vértisztító”, veseműködést támogató tulajdonsága kísérletileg igazolt, így akár tisztító-méregtelenítő kúrába is beilleszthető. A gyermekláncfű levél tea, több hetes fogyasztása, a megfelelő étrend betartása mellett a túlsúly csökkentéséhez is hozzájárulhat.
  2. Gyökere: a gyermekláncfű gyökér tea hatása étvágyjavító, emésztést serkentő, melyek a benne lévő keserűanyagoknak köszönhetőek.
  3. Epehajtásra, a máj- és hasnyálmirigy működésének támogatására is segítségül hívhatod.
  4. Cukorbetegség kiegészítő kezelésére (nem gyógyítására!) is alkalmas, a gyermekláncfű inulintartalma és hasnyálmirigy támogató hatása miatt. Ebben az esetben nem egyedüli gyógynövényként, hanem teakeverékekben ajánlott fogyasztani.

Mire figyelj a gyermekláncfűnél?

  • Ízesítés (méz, citrom) nélkül érdemes innod, ha a pongyola pitypang tea epehajtó, étvágyjavító tulajdonságát szeretnéd kihasználni.
  • A gyermekláncfű tea ellenjavallata, káros hatása lehet: mivel a fészkesvirágzatúak családjába tartozik, előfordulhat allergiás bőrreakció az arra érzékenyeknél.

15+1 NYUGTATÓ gyógynövény, 95 mellékhatása

Azon kívül, hogy megtudod, a gyermekláncfű tea mire jó, és mire figyelj, érdemes más, NYUGTATÓ gyógynövényünk ellenjavallatairól is tudnunk, mint amilyen a levendula, diófalevél, macskagyökér, citromfű, rozmaring…

Fontosnak tartom, hogy bátran, de biztonsággal használhasd a gyógynövényeket. Összegyűjtöttem 15+1 NYUGTATÓ gyógynövény, 95 mellékhatását és biztonsági szempontját, amire figyelned érdemes: ide kattintva kérheted ezt az AJÁNDÉK tudáscsomagot.

Hogyan használd a pitypangot?

Igyál sok folyadékot (napi 1,5 – 2 liter víz, szénsavmentes ásványvíz), emellett napi háromszor fogyaszd a gyermekláncfű teáját. Egy alkalomra 1-2 teáskanálnyi szárított gyermekláncfű levelet készíts el a hagyományos módon, forrázatként.

Gyermekláncfű gyökér tea fogyasztása: egy adaghoz fél-1 teáskanálnyit készíts el főzetként. Két hetes pitypang gyökér tea fogyasztás után szünetet kell tartanod a teaivásban. Ha nem tapasztalsz javulást, akkor javaslom, hogy mindenképpen beszélj az orvosoddal.

A gyermekláncfű hatása – egyéb területeken

A virágok mézes kivonata enyhíti a köhögést. Érdemes a kifejlett, sértetlen, sárga virágokat mézbe áztatni több hétig, majd leszűrni. Az így megérlelt szirupot “pitypangméznek” is hívják.

A népi hagyomány a gyermekláncfű tejnedvét a szemölcsök és a ráncok ellen, így bőrápolásra is javasolja.

Fiatal, zsenge leveleiből salátát, főzeléket készítenek, így a tavaszi tisztító kúrádba is beillesztheted. Sok vitamin (C-vitamin) és ásványi anyag (kálium) található benne, ezért főleg nyers salátában érdemes kipróbálni. A virágbimbók is nagyon finomak. Arra persze vigyázz, hogy vegyszermentes gyermekláncfüvet szedj, amit nem ér el sem a városi szmog, sem az autók kipufogógázának füstje.

Még több vízhajtó gyógynövény

  • A pitypang, másnéven gyermekláncfű tea mire jó még? Remekül társítható más hatékony vizelethajtóval, egymás hatását támogatva. Ilyen az aranyvesszőfű tea is, amiről ide kattintva olvashatsz bővebben.
  • Az egyik legrégebb óta ismert gyógynövényünk a nagy csalán. Teájának hatásáról, felhasználásáról ide kattintva olvashatsz részletesen.

Érdekességek a gyermekláncfűről

A gyermekláncfűnek számos elnevezése van: pitypang, buborékvirág, vakulócsirke, cserbóka, pampula. Oroszlánfog néven is ismerik, amely a gyermekláncfű francia nevéből (“dent de lion”, angolul “dandelion”) ered.

Azonkívül, hogy a népi orvoslásban tudták, hogy a gyermekláncfű tea mire jó, a növényt másra is használták: a katángkóróhoz hasonlóan cikóriának is hívják a gyermekláncfüvet, mert a gyökerét megpörkölve, abból pótkávét szoktak készíteni.

Rikító sárga virágai is utalnak arra, hogy régen sárgaság kezelésére is használták a gyermekláncfüvet.

Sokszor kutyatejnek is nevezik, ami félrevezető, mert a gyermekláncfű nem tartozik a kutyatej nemzetségbe. Ráadásul könnyen összetéveszthető a farkas kutyatejjel (Euphorbia cyparissias), ami viszont mérgező, szemben a gyermekláncfűvel.

Egyik angol neve a “wet-the-bed” (nedves ágy) is a gyermekláncfű vizelethajtó tulajdonságára utal.

A gyermekek szeretik elfújni a repülőszőrös magjait, de a népi hagyományok szerint a pitypang termésének elfújásából lehet következtetni az időjárásra is. A virágok is “időjósok”: szép, napos idő közeledtével kinyílnak, míg felhős, esős időnél becsukódnak.

Nem csak azt szeretném részletezni, hogy a gyermekláncfű tea mire jó, hanem azt is, hogy a hivatalos orvoslás a gyógynövény mely részeit javasolja felhasználásra? A hagyományos gyógyászat is elismeri a gyermekláncfű hatását: szárított levele és gyökere (Taraxaci radix cum herba) is szerepel a VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben.

❓Hogy tetszett a cikk? Ha van kérdésed, bátran tedd fel lentebb hozzászólásként!

Ha van olyan ismerősöd, akinek hasznos lehet ez a cikk, bátran küldd el neki is, hogy így segíts neki!

További írásaimat az illóolajokkal kapcsolatban ide kattintva találod meg.

Ha a gyógynövények érdekelnek, róluk itt olvashatsz bővebben.

Felhasznált irodalom: EMAWikipedia

Facebook
Pinterest

“A gyermekláncfű tea mire jó? – 4 problémára is!” bejegyzéshez 6 hozzászólás

    • Kedves Ilona!

      Két dolgot javaslok a virágokkal kapcsolatban:
      1. Étkezési céllal, a nem szennyezett területen szedett gyermekláncfű virágait szirupként érdemes elkészíteni, cukros-ecetes lében áztatva.
      2. Gyógynövényként felhasználva, a frissen szedett virágokat a száraz arcbőr tonizálására is kipróbálhatja.

      Jó kísérletezést kívánok a gyermekláncfűvel!
      Üdvözlettel: Tóth Szilvia

      Válasz
  1. Számomra nagyon hasznos ez az ismeret anyag. Köszönöm szépen.
    Délután elindulok gyermekláncfű szedésére.

    Válasz
    • Kedves Ilona!
      Köszönöm a visszajelzést. Örülök, hogy akkor a gyakorlatban is szeretné kipróbálni az itt leírtakat.

      Illóolajos üdvözlettel:
      Tóth Szilvia

      Válasz
    • Kedves Zsombor!
      Egyetértek, valóban érdekes – és még hányféle gyógynövényünk, fánk van, ami mellett naponta elmegyünk, letapossuk vagy kivágjuk, közben pedig számos problémánkon segíthetnek nekünk…?
      Ha egy kicsit tudatosabban nézünk körül a saját környezetünkben, sok esetben – szó szerint – a lábunk előtt heverhet a megoldás a bajainkra.

      Üdvözlettel:
      Tóth Szilvia

      Válasz

Szólj hozzá!

Ide írhatod be, ami érdekel:

Mire keresel megoldást?

INGYENES letölthető útmutató + 8 e-mail:

15 illóolaj a pihentető alvásért

Legnépszerűbb bejegyzések

Segítenek az illóolajok

Itt is megtalálsz:

AJÁNDÉK letölthető útmutató:
15+1 NYUGTATÓ gyógynövény, 95 mellékhatása

– ha biztonságosan szeretnéd használni a nyugtató gyógynövényeket

– azonnal letölthető útmutató + 8 db e-mail

error: Ez a tartalom védett !!