Napégés esetén: levendulavíz! – 5 felhasználási terület + RECEPT
Kint voltál a szabadban, de a naptól lepirult a bőröd és most fáj? Napégésre is tökéletes választás az orvosi levendula virágvíz (Lavandula angustifolia)! Hogyan és mikor használd? Természetes receptet is készíthetsz belőle: a részleteket lentebb olvashatod.
Hogyan használd a LEVENDULAVIZET, enyhébb napégésre?
Szerezz be fújós kupakkal ellátott, üveges, orvosi levendula VIRÁGVIZET (másnéven hidrolátumot, aromavizet), melyet megbízható, magyar termelőktől is megkaphatsz kifogástalan minőségben. Így használd a levendula virágvizet:
- Este, amikor már érzed a napégés hatásait a bőrödön, fürdés után jó bőven spricceld le az érzékeny részeket: karodat, mellkasodat stb. (Ha túl töménynek érzed hirtelen a levendula illatát, nem baj, mert hamar el fog illanni a bőrödről.) Igény szerint megismételheted. Szinte azonnal nyugtatja, csillapítja a bőrt, elősegítve a szövetek regenerálódását.
- Ha a bőröd nem annyira érzékeny, akár már délután, közvetlenül a napsütés után, félóránként újra használhatod a levendulavizet, a megtisztított bőrön.
- Ha még kirándultál is, s beleléptél a csalánba, arra is tökéletes: a viszketést rögtön csillapítja. Hegekre, csípésekre, nehezen gyógyuló sebekre is ideális (de ne használd a friss seben!).
- Fürdővízbe is teheted, ha nagyobb területen égtél le: kb. 100-200 ml virágvizet is nyugodtan önthetsz egy felnőtt fürdővizéhez.
- Ha az esti fürdő után még be is fújod magad, de akár a párnádat is a levendulavízzel, az hozzájárulhat a nyugodt alvásodhoz, ami napégés után azért nem mindig megy egyszerűen.
Természetes RECEPT – napégés esetén
A levendulavíz hatását megtámogathatod aloe vera gél hozzáadásával.
Napégés utáni recept:
- 40 ml aloe vera gélhez keverj 10 ml levendulavizet, majd kend be vele a napégés miatt érzékennyé vált bőröd.
- Így aztán hűsíted, hidratálod a bőröd, valamint gyorsítod a sebgyógyulást.
- Ha tartósítót nem teszel hozzá, akkor a keveréket tartsd tiszta, lezárt, sötét üvegtégelyben, hűtőben, valamint 2-3 napon belül használd fel.
Amire figyelned kell
- Ha még sosem használtad korábban, ne feledkezz meg a szokásos bőrpróbáról a csukló / alkar belső felén, mint ahogy minden új, bőrre használatos terméknél kell. 24 órán belül, ha nem tapasztalsz bőrirritációt, akkor bátran használhatod.
- Mindig nézd meg a lejáratát: a levendulavíz kb. 2 évig tartható el, megfelelően hűvös hőmérsékleten, sötét helyen, jól lezárva. FIGYELEM: ha lejárt levendulavizet használsz a napégette bőrre, többet árthatsz vele!
Ha komolyabb a napégés, ezt teheted
Ha komolyabb napégést szenvedtél, mely bőrgyulladással, erősebb fokú fájdalommal, hólyagokkal jár, akkor ajánlom a következő bejegyzésemet, amelyet itt olvashatsz el. Ebben az írásomban konkrét ötleteket, felhasználást, receptet is találsz.
Mire használhatod a levendula ILLÓOLAJAT?
- A legegyszerűbb: párologtatásra! Ide kattintva részletesen leírom, hogyan érdemes a levendula illóolajat párologtatni.
- Egy másik bejegyzésemben pedig összefoglaltam a levendula illóolaj hatásait. Kattints ide a teljes cikkért.
❓Hogy tetszett a cikk? Ha van kérdésed, bátran tedd fel lentebb hozzászólásként!
Ha van olyan ismerősöd, akinek hasznos lehet ez a cikk, bátran küldd neki is! A megosztásokat is köszönöm.
További írásaimat az illóolajokkal kapcsolatban ide kattintva találod meg.
Ha a gyógynövények érdekelnek, róluk itt olvashatsz bővebben.
“Napégés után: levendula virágvíz” bejegyzéshez 2 hozzászólás
Kedves Szilvia!
Hogy készítsem a levendula virag vizet?
Köszönettel,
Kovacs Éva
Kedves Éva!
Az illóolajok kinyerésének egyik leggyakoribb módja a vízgőz desztilláció.
A virágvíz pedig az illóolaj előállításakor keletkezett “melléktermék”, másnéven kondenzvíz.
A levendula virágvíz kinyeréséhez tehát vízgőz desztilláció szükséges, ahhoz való eszközök és persze maga a gyógynövény.
Üdvözlettel:
Tóth Szilvia
Hozzászólások lehetősége itt nem engedélyezett.