Mire jó a macskagyökér? – 8 problémán segíthet

Mire jó a macskagyökér?

A macskagyökér felhasználása

Az orvosi macskagyökér (Valeriana officinalis), másnéven valeriana, valeriána, az egyik legrégebb óta használt, természetes nyugtató, altató gyógynövényünk. Összeszedtem, hogy pontosan mire jó a macskagyökér? Melyek a valeriana, azaz a macskagyökér hatásai?

Mire jó a macskagyökér?

  1. A központi idegrendszert befolyásoló, szorongásoldó, nyugtató, félelemérzet-csökkentő, görcsoldó hatása széles körben ismert és számtalan kísérlettel bizonyított.
  2. Az idegi alapon kialakuló idegkimerültség,
  3. Változókor,
  4. Magas vérnyomás,
  5. Idegi eredetű szívpanaszok,
  6. Stressz, túlhajszoltság miatti alvászavar,
  7. Idegi eredetű, gyomor- és egyéb emésztőrendszeri panaszok (pl. puffadt has, gyomorfájás) esetén is hasznos lehet.
  8. A krónikus alvászavarban szenvedők is segítséget remélhetnek a macskagyökér hatása miatt (orvosi felügyelet mellett).

A fentiek alapján kihangsúlyoznám, hogy mire jó a macskagyökér: a valeriana gyógyhatása az idegi alapon kialakuló tünetek, betegségek kezelésében bizonyult eredményesnek a tudományos kutatások alapján.

FONTOS: A macskagyökér hatása mellett megjegyezném, hogy a gyógynövény fogyasztása esetén függőség, rászokás – a szintetikus nyugtatókkal, altatókkal ellentétben – nem alakul ki.

A macskagyökér tea elkészítése

Ahhoz, hogy kellőképpen érvényesülhessen a macskagyökér tea hatása, egy adaghoz tegyél 2-3 gramm (1-2 teáskanálnyi), apróra vágott gyökeret 2,5 dl vízbe és 10-12 órán át áztasd (nem elírás!), szűrd le, majd ihatod is. Mint láthatod, a macskagyökér tea elkészítése nem hétköznapi módon történik.

  • A hosszú ideig tartó áztatásra azért van szükség, hogy a gyökérből a vízbe oldódhassanak a hatóanyagok.
  • Naponta legfeljebb 2-3 alkalommal ihatod a teáját.
  • Ha egy-két csésze tea elfogyasztása után már várnád a macskagyökér nyugtató, altató hatását, lehet, hogy csalódni fogsz – és ez nem a macskagyökér “hibája”. Fontos, hogy a teáját 2-4 hétig kell fogyasztani.

FONTOS: A macskagyökér gyógyhatását persze lehet, hogy már 2-3 nap után érezni fogod, de az is lehet, hogy akár két hétre is szükséged lesz. Ha pozitív eredményt szeretnél, akkor kitartónak kell lenned: a 10 óráig tartó áztatásban és a hetekig tartó teaivásban egyaránt!

EXTRA TIPP: Könnyebb lehet használni egyéb macskagyökér kivonatot, a tea helyett.

Mikor nem javaslom a macskagyökér teát?

EXTRA TIPP: A fentiekből következik, hogy ha csak időnként vannak gondjaid az elalvással, akkor nem javaslom az orvosi macskagyökér tea fogyasztását, hiszen a macskagyökér tea hatása hosszabb távon érvényesül. Ilyenkor a helyedben inkább más gyógynövényt, illóolajat választanék, például a citromfüvet.

A macskagyökér mellékhatásai

Fontosnak tartom, hogy ne csak azt tudjuk, mire jó a macskagyökér, hanem tisztában legyünk a macskagyökér ellenjavallataival is. A mellékhatásairól egy külön cikket írtam, amit ide kattintva tudsz elolvasni.

15+1 NYUGTATÓ gyógynövény, 95 mellékhatása

A macskagyökér mellékhatásai mellett, érdemes más, NYUGTATÓ gyógynövényünk ellenjavallatairól is tudnunk, mint amilyen a kamilla, diófalevél, levendula, citromfű, rozmaring…

Összegyűjtöttem 15+1 NYUGTATÓ gyógynövény, 95 mellékhatását és biztonsági szempontját, amire figyelned érdemes: ide kattintva kérheted ezt az AJÁNDÉK tudáscsomagot.

Hatóanyagai, készítményei

Közéjük tartoznak az orvosi macskagyökérben található valepotriátok, flavonoidok és persze az illóolaj (0,2 – 1%) is, de a teljes azonosítás a tudományos kutatásoknak köszönhetően még napjainkban is tart. A kutatók azt feltételezik, hogy a macskagyökér nyugtató hatásához hozzájárulnak a valepotriátok és az illóolaj összetevői.

A macskagyökér többféle kivonata (aprított gyökér, alkoholos kivonat stb.) is megtalálható a VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben.

Fogyaszthatod nem csak teaként, de fürdővízbe is keverheted, beszerezheted illóolaját (szaglósó, masszázsolaj készítéséhez), elkészítheted vagy megvásárolhatod tinktúráját, ill. egyéb készítményekben (pl. tabletta) is megtalálod.

A macskagyökér szerepe a népi gyógyászatban

Mire jó a macskagyökér – a népi gyógyászat szerint? Idegrendszeri betegségek (nyugtalanság, epilepszia, hisztéria) és idegi eredetű emésztési problémák esetén, ezen kívül görcsoldónak, megfázásra és gyulladáscsökkentőnek is alkalmazták.

Klimax, változókori gyógynövények

A macskagyökéren kívül más, változókor idején hatékony gyógynövényeket is ismerünk: ide kattintva olvashatsz ezekről részletesen.

További nyugtató illóolajok

  • Átfogó írást keresel a nyugtató illóolajokról? Szeretnéd tudni, hogy melyiket, mikor, hogyan használd? A nyugtató illóolajokról ide kattintva olvashatsz bővebben.
  • A macskagyökérfélék családjába tartozik – így az orvosi macskagyökérrel rokon – a szintén nyugtató hatású nárdus (nárdusfű) is. Ha kíváncsi vagy a nárdus illóolajára is, erről egy másik bejegyzésemben többet olvashatsz, ide kattintva.

❓Hogy tetszett a cikk? Ha van kérdésed, bátran tedd fel lentebb hozzászólásként!

Ha van olyan ismerősöd, akinek hasznos lehet ez a cikk, bátran küldd neki is! A megosztásokat is köszönöm.

További írásaimat az illóolajokkal kapcsolatban ide kattintva találod meg.

Ha a gyógynövények érdekelnek, róluk itt olvashatsz bővebben.

Forrás: European Medicines AgencyNational Institutes of Health

Facebook
Pinterest

Szólj hozzá!

Ide írhatod be, ami érdekel:

Mire keresel megoldást?

INGYENES letölthető útmutató + 8 e-mail:

15 illóolaj a pihentető alvásért

Legnépszerűbb bejegyzések

Segítenek az illóolajok

Itt is megtalálsz:

AJÁNDÉK letölthető útmutató:
15+1 NYUGTATÓ gyógynövény, 95 mellékhatása

– ha biztonságosan szeretnéd használni a nyugtató gyógynövényeket

– azonnal letölthető útmutató + 8 db e-mail

error: Ez a tartalom védett !!