Az orbáncfű mellékhatásai
A közönséges orbáncfű (Hypericum perforatum) Európából és Ázsiából származó gyógynövényünk. Már az ókorban is sebgyógyításra, különféle bőrproblémák kezelésére használták. Idegrendszeri nyugtató hatását a középkorban a “gonosz szellemek” ellen hívták segítségül. A 20. században kezdett el az ideggyógyászat is komolyabban érdeklődni az orbáncfű antidepresszáns hatása iránt. Mielőtt használnád, érdemes tudnod: melyek az orbáncfű mellékhatásai? Mikor nem szabad alkalmaznod?
Az orbáncfű ellenjavallatai
Az orbáncfű mellékhatásai sok esetben akkor jelentkeznek, ha túlléped a az ajánlott napi mennyiséget (ld. lentebb “Az orbáncfű tea elkészítése, napi adagja” részt). Itt olvashatod, mire figyelj az orbáncfű használata esetén:
- FONTOS: ha gyógyszeres kezelés, hormonkezelés, orvosi felügyelet alatt állsz, krónikus beteg vagy, akkor az orbáncfű használata előtt, feltétlenül kérd ki az orvosod véleményét!
- Ha a megadottnál nagyobb mennyiségben használod, akkor azzal az orbáncfű fényérzékenyítő hatását erősítheted! (Pl. UV-fényben pigmentfoltok jelenhetnek meg a bőrödön vagy könnyebben leéghetsz a napon.)
- A következő esetekben ellenjavallt az orbáncfű használata (egyben visszautalok az 1-es pontra: fordulj az orvosodhoz!):
- fogamzásgátló tablettát szedsz;
- szervátültetés után;
- véralvadásgátlót (véralvadás-csökkentőt) szedsz;
- HIV-pozitív beteg esetén;
- krónikus szív- és érrendszeri betegség, szívelégtelenség esetén;
- antidepresszáns készítmények használatakor;
- egyéb gyógyszerek szedése esetén, az orbáncfű befolyásolhatja a hatásukat, mellékhatásukat
- Várandós nőknek, szoptató kismamáknak, gyermekeknek az orbáncfű bármilyen formájú fogyasztása nem ajánlott. Ebben az esetben is kérd ki az orvosod tanácsát!
- Az egyéni érzékenységet mindig vedd figyelembe! Az orbáncfű mellékhatásai lehetnek: bőrirritáció, pirosodás, fényérzékenyítő hatás, egyéb kellemetlen tünet esetén azonnal hagyd abba az orbáncfű használatát!
- Az orbáncfű mellékhatásai egyéb esetben is előfordulhatnak: gyomorproblémák, szédülés, hányinger, nyugtalanság, alvászavar, fejfájás, egyéb allergiás reakciók.
- + Még egyszer hangsúlyozom: ne lépd túl az ajánlott napi mennyiséget!
Az orbáncfű tea elkészítése, napi adagja
A fentiek betartása mellett, felnőtt részére, idegi eredetű nyugtalanság, szorongás esetén, egy adag orbáncfű teát így készíts el:
- 2 púpozott teáskanálnyi orbáncfüvet önts le 2 dl forró vízzel és takard le. Néhány perc után szűrd le, majd iható meleg hőmérsékleten már fogyaszthatod is.
- Naponta két-három csésze orbáncfű teát ihatsz így, kúraszerűen.
- FIGYELEM: ez csak az idegi eredetű nyugtalanság esetén ajánlott adag. Ha közben epehólyag-bántalmakkal, gyomorfekéllyel, egyéb krónikus betegségben is szenvedsz, ez az adag nem az ajánlott mennyiség neked!
- További részleteket, a pontos adagokat ide kattintva olvashatod részletesen.
Az orbáncfű mellékhatásai mellett, ez is érdekelhet:
- Összegyűjtöttem 15 nyugtató illóolajat hatásaik, felhasználásuk, gyakorlati ötletek, tekintetében – a 15 nyugtató illóolajról ide kattintva olvashatod a részleteket.
- A körömvirág tea mellékhatásairól ide kattintva olvashatsz részleteket.
Érdekességek az orbáncfűről
Sokféle néven találkozhattál már a közönséges orbáncfűvel: Szent János füve, lyukaslevelű orbáncfű, pettyegetett orbáncfű (mely utal levelének kinézetére), kis-csengő-fű.
Sokféle, hasonló kinézetű orbáncfüvet láthatsz réteken, kirándulás közben, de közöttük a közönséges orbáncfű gyógyhatása a legnagyobb.
Régebben, számos kultúrában az orbáncfüvet misztikus célokra, gonosz szellemek, boszorkányok elűzésére is segítségül hívták.
Az orbáncfű tea mellékhatásai mellett érdemes megemlíteni, hogy ez a gyógynövény is szerepel a VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben, a hivatalos orvoslás elismeréseként.
❓Hogy tetszett a cikk? Ha van kérdésed, bátran tedd fel lentebb hozzászólásként!
Ha van olyan ismerősöd, akinek hasznos lehet ez a cikk, bátran küldd neki is! A megosztásokat is köszönöm.
További írásaimat az illóolajokkal kapcsolatban ide kattintva találod meg.
Ha a gyógynövények érdekelnek, róluk itt olvashatsz bővebben.
Felhasznált szakirodalom: ESCOP, EMA
Eredeti kép: Wikipedia
“Az orbáncfű mellékhatásai – 12+1 szempontból” bejegyzéshez 8 hozzászólás
Udvozlom!
Orbancfutea antipszihotikummal alkalmazhato
Kedves Szilvia!
Ezt a kérdést egyértelműen az orvosának javaslom feltenni, aki ismeri az ön diagnózisát, gyógyszerezését.
Üdvözlettel:
Tóth Szilvia
Üdv!
Szorongásra iható e, ha az epehólyagomat már eltávolították?
Köszönöm
Zita
Kedves Zita!
Egészségügyi tanácsot nem adhatok, csak a személyes véleményemet írhatom le. Ezt a kérdést az orvosa tudja megválaszolni, aki ismeri az Ön egyéni kórképét, diagnózisát stb. Ha előzetesen ő jóváhagyja, én az enyhébb citromfű tea fogyasztását javasolnám kipróbálásra.
Jó egészséget és boldog húsvétot kívánok!
Tóth Szilvia
Kedves doktornö!
Meddig ihatom a teát folyamatosan?Este 1 bögrével iszom 1 evőkanálal forrázok le. 🙂
Kedves Enikő!
Ez egyénfüggő, így általános (!) jellegű válaszként, ha orvosi kezelés alatt áll, krónikus beteg, gyógyszereket szed, akkor mindenképpen a kezelőorvosától kérdezze ezt meg. A tea címkéjén pedig rajta kell legyen az adagolás.
(Nem vagyok orvos, hanem természetgyógyász, fitoterapeuta, aromaterapeuta végzettséggel rendelkezem. Rólam bővebben itt olvashat: https://sylvian.hu/rolam/ )
Jó egészséget kívánok, üdvözlettel:
Tóth Szilvia
Kedves Tóth Szilvia!
Napi egy csésze orbáncfű tea fogyasztással segíthetek a depressziós tüneteimen?
Köszönöm,
Üdvözlettel, Márta
Kedves Scultéty Márta!
Feltételezem, hogy a depresszióval orvosi kezelés alatt áll, így mindenképpen a kezelőorvosát kell megkérdeznie erről.
Jó egészséget kívánva, üdvözlettel:
Tóth Szilvia
Hozzászólások lehetősége itt nem engedélyezett.