A macskagyökér tea ellenjavallatai
Az orvosi macskagyökér (Valeriana officinalis), az egyik legrégebben használt gyógynövény a népi gyógyászatban: alvásszavar, idegi eredetű gyomor- és szívpanaszok kezelésére hatékony. Mielőtt használnád, felvetődhet benned a kérdés: melyek valeriána, másnéven a macskagyökér mellékhatásai?
A macskagyökér mellékhatásai
- Egyes központi idegrendszert befolyásoló szerek (pl. alkohol), nyugtatók, táplálék-kiegészítők hatását befolyásolhatja, fokozhatja, ezért ilyen esetekben nem javasolt a fogyasztása. Ha nyugtatókat szedsz, de szeretnéd kipróbálni a macskagyökeret is, előtte feltétlenül kérd ki az orvosod tanácsát.
- Ha a macskagyökérből többet fogyasztasz, mint az ajánlott mennyiség, akkor az akár szívpanaszokat is előidézhet.
- Esetenként előforduló alvászavarra, nyugtalanságra nem ajánlott.
- A macskagyökérfélék (Valerianaceae) családjának tagjai, így az orvosi macskagyökér is néha allergiás reakciókat idéz elő. Ebben az esetben hagyd abba a fogyasztását.
- A macskagyökér mellékhatásai között előfordulhat fejfájás, szédülés és emésztési panaszok.
- Várandós, szoptatós kismamák, 12 év alatti gyermekek ne fogyasszák.
- Alkoholfogyasztás esetén túl erős nyugtató, szedatív hatás is előfordulhat, ezért fokozott óvatosság ajánlott.
15+1 NYUGTATÓ gyógynövény, 95 mellékhatása
A macskagyökér mellékhatásai mellett, érdemes más, NYUGTATÓ gyógynövényünk ellenjavallatairól is tudnunk, mint amilyen a kamilla, diófalevél, levendula, citromfű, rozmaring…
Összegyűjtöttem 15+1 NYUGTATÓ gyógynövény, 95 mellékhatását és biztonsági szempontját, amire figyelned érdemes: ide kattintva kérheted ezt az AJÁNDÉK tudáscsomagot.
A macskagyökér hatásai, felhasználása, a tea készítése
A macskagyökér tea jótékony hatásairól szóló írásomat ide kattintva tudod elolvasni.
Érdekességek a macskagyökérről
Az orvosi macskagyökér (Valeriana officinalis L.) eredeti élőhelye Európa és Nyugat-Ázsia nedves rétjei, árnyas területei, 2000 méter tengerszint feletti magasságig. Az akár 1,5 méter magasra is megnövő, rózsaszín vagy fehér virágokat hozó, évelő gyógynövényt már az ókorban is használták, ráadásul hasonló okokból, mint napjainkban. Értékes hatóanyagait a növény föld alatti része: a gyökere és gyöktörzse (Valeriana rhizoma et radix) tartalmazza.
Az orvosi macskagyökér neve (Valeriana officinalis L.) a latin “valere”, magyarul “jól lenni” kifejezésből ered, már ezzel is utalva a növény gyógyító erejére. Ebből is következik, hogy akár valerián, valeriana néven is találkozhattál vele.
A macskagyökeret régen afrodiziákumnak hitték, talizmánokba rakták, hogy a boszorkányok ellen védelmet nyerjenek.
Barna gyökerének átható, erős illata vonzza a macskákat, hozzá dörgölődznek, de a levelét is szívesen fogyasztják. A gyógynövény innen kapta a magyar nevét .
Jellegzetes szagát sokan kellemetlennek érzik. Ha nálad is ez a helyzet, többféle, macskagyökeret tartalmazó készítménnyel próbálkozhatsz. A macskagyökér mellékhatásai pedig valószínűleg szerepelnek az egyes készítmények címkéin.
Egyéb nyugtató gyógynövény mellékhatásai
- A citromfű tea mellékhatásairól szóló írásomat ide kattintva éred el.
- A kamilla tea mellékhatásairól, ellenjavallatairól itt olvashatsz részletesen.
- Kíváncsi vagy a nyugtató gyógynövények illóolajaira? Összegyűjtöttem 15 nyugtató illóolajat hatásaik, felhasználásuk, gyakorlati ötletek, tekintetében – a 15 nyugtató illóolajról ide kattintva olvashatod a részleteket.
❓Hogy tetszett a cikk? Ha van kérdésed, bátran tedd fel lentebb hozzászólásként!
Ha van olyan ismerősöd, akinek hasznos lehet ez a cikk, bátran küldd neki is! A megosztásokat, “like”-okat is köszönöm.
További írásaimat az illóolajokkal kapcsolatban ide kattintva találod meg.
Ha a gyógynövények érdekelnek, róluk itt olvashatsz bővebben.
Felhasznált irodalom: National Institutes of Health