A citromfű tea mellékhatása – 4 szempont

Citromfű tea mellékhatása

A citromfűvel is vigyázni kell?

A friss, citromra emlékeztető, kellemes, gyógynövényes illatú orvosi citromfű (Melissa officinalis L.) egyike a legrégebben használt gyógynövényeknek. Nyugtató hatása miatt gyakran találkozhatsz vele ilyen jellegű teakeverékekben, sokoldalú felhasználása miatt pedig az egyik legkeresettebb tea napjainkban. A citromfű tea hatásait, felhasználását ide kattintva olvashatod részletesen.

Mielőtt kipróbálnád, joggal teheted fel a kérdést: mi a citromfű tea mellékhatása? Létezik-e túlzott citromfű tea fogyasztás, túladagolás? Melyek a citromfű tea ellenjavallatai?

A citromfű tea mellékhatása, ellenjavallatai

  1. A citromfű vizes kivonatát tartalmazó krémet ajakherpesz kezelésénél vizsgálták, amiről itt olvashatsz bővebben. Ennek eredménye az lett, hogy nem tapasztaltak mellékhatást, valamint a krém gyorsította a herpesz gyógyulását.
  2. A citromfű illóolaja (Melissa officinalis L.) aldehidekben gazdag, így a bőrön óvatosan kell használni. Egyik összetevője a citronellal, ami nem csak az illóolaj nyugtató hatásához járul hozzá, de bőrirritációt is okozhat.
    • Ha nem megfelelő hígításban kened a bőrödre, égő, viszkető érzést válthat ki, akár sebesedést is okozva. A citromfű teában elenyésző mennyiségben található a citronellal, így ott valószínűleg nem okoz problémát.
    • Mi a citromfű illóolaj hatása? Hogyan alkalmazd? “A citromfű illóolaj hatása – 9+1 területen” című írásomat ide kattintva tudod elolvasni.
    • EXTRA TIPP: Tudtad-e, hogy nem csak a citromfű illóolaj, de akár 15 illóolaj is segíthet szorongásban, alvászavarban? Kattints ide a részletekért.
  3. Egyéni érzékenység persze a citromfű tea esetében is előfordulhat. Ha teljes testes fürdőben, borogatásként szeretnéd használni, érdemes bőrpróbát végezni és 24 órát várni, hogy vajon érzékeny vagy-e rá.
    • A citromfű tea mellékhatása mellett azt is érdemes tudni, hogy ha magát a citromfű illóolaját szeretnéd használni, ott javaslom a bőrtesztet, növényi olajban hígítva.
  4. Túlzott citromfű tea fogyasztás? Citromfű tea túladagolás? Mint minden más tea, vagy folyadék esetében, itt is felmerülhet ez a kérdés.
    • A citromfű tea esetében, ha betartod az előírt maximális mennyiség fogyasztását, tehát legfeljebb annyit iszol naponta, vagy kevesebbet, akkor annak – a fentieken kívül – nincsenek bizonyítottan káros hatásai.
    • Ide kattintva olvashatod, hogy naponta mennyi citromfű teát javasolt innod, és hogyan készítsd el. Ha betartod az ott olvasott, a hivatalos orvoslás által javasolt mennyiséget, akkor elég alacsony a túlzott citromfű tea fogyasztás esélye.

A citromfű tea jótékony hatásai

A citromfű tea mellékhatása mellett szeretném megjegyezni, hogy ez a tea a hivatalos orvoslás szerint alvászavarok, stressz alapú emésztési problémák (gyomorfájás, haspuffadás) és fejfájás, migrén kezelésére, nyugtatásra és menstruációs fájdalmak enyhítésére is alkalmas. Ezeken kívül pedig még rengeteg más területen is használhatod – egyszóval, igazi “univerzális” gyógynövényünk.

Mi mindenre jó a citromfű tea, illóolaj és egyéb felhasználási formái? A citromfű hatásairól, felhasználásáról ide kattintva olvashatsz részletesen.

További nyugtató gyógynövények, illóolajok

  1. Összegyűjtöttem 15 nyugtató illóolajat, amelyek hatékonyan segíthetnek szorongás, lehangoltság, alvászavar esetén. Mikor, hogyan használd ezeket? Erről a 15 nyugtató illóolajról ide kattintva olvashatod a részleteket.
  2. Kamilla tea hatásai, mellékhatásai – ide kattintva éred el a cikket.
  3. Macskagyökér tea hatásai – itt olvashatsz erről az erőteljes nyugtató teáról.

Érdekességek a citromfűről

Ha megcsíp egy rovar, csak csippents le egy tiszta citromfűlevelet és dörzsöld be vele: jótékonyan nyugtatja a bőrt, fertőtlenítő hatásával pedig elősegíti a sebgyógyulást.

Méhfűnek is nevezik, ami a növény latin nevéből, a “Melissa”-ból ered, aminek a jelentése: “mézelő méh”. A virág nektártartalma igen magas, ezért szeretik a méhek is. Már az ókori rómaiak is gyógyászati céllal alkalmazták, a középkorban pedig kolostorok kertjeibe is gyakran ültették.

Bár fontos tudni, hogy mi a citromfű tea mellékhatása, azért nem véletlenül szerepel a citromfű levele (Melissae folium) szerepel a VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben, a hivatalos orvoslás elismeréseként.

A citromfű levelének gyűjtésével kapcsolatban, érdemes megjegyezni, hogy ezeket a leveleket délután szedjük – ellentétben a legtöbb gyógynövénnyel.

❓Hogy tetszett a cikk? Ha van kérdésed, bátran tedd fel lentebb hozzászólásként!

Ha van olyan ismerősöd, akinek hasznos lehet ez a cikk, akkor bátran küldd el neki is! A megosztásokat is köszönöm.

További írásaimat az illóolajokkal kapcsolatban ide kattintva találod meg.

Ha a gyógynövények érdekelnek, róluk itt olvashatsz bővebben.

Felhasznált irodalom: ESCOPEMANCBI, NCBI 2

Facebook
Pinterest

“A citromfű tea mellékhatása – 4 szempont” bejegyzéshez 6 hozzászólás

  1. Én azt észletem magamon, ha citromfü teát iszom, naponta csak 1-2, csészével is, pár nap múlva felszökik a vérnyomásom.Tehát ellenkezőjét váltja ki!

    Válasz
    • Kedves Gizella!

      Köszönöm, hogy megírta a személyes tapasztalatát, amit nagyon értékesnek gondolok. Ebből is látszik ugyanis, hogy mennyire nem lehet olyan természetes módszert találni, ami mindenkire, egyformán, ugyanúgy hat. (Ez persze nem csak a természetes módszerekre igaz.)

      A hivatalos és a népi gyógyászati leírások mindenképpen iránymutatóak, “kapaszkodók”, hiszen rengeteg ember hasonló tapasztalatán alapul. 100%-ig azonban mégsem zárják ki, hogy adott esetben a testünk nem reagál-e másként, mint amit megfigyeltek.

      Szerencsére sokféle gyógynövénnyel ajándékozott meg minket a természet, így lehetőség van másfélét kipróbálni.

      Jó egészséget kívánva:
      Szilvia

      Válasz
    • Nekem állandóan ellenérzésem van a teákkal kapcsolatban.
      Legutóbb citromfű és zöldtea keveréket próbáltam,de felment a vérnyomásom.Lehet,hogy annélkül is ez történt volna,de az ellenérzés erősödött.
      Boros Katalin

      Válasz
      • Kedves Katalin!
        Ha úgy érzi, hogy nem Önnek valók a teák, úgy általában, bármelyikről is legyen szó, akkor nem fogyasztanám az Ön helyében. Ha mégis inná és nyugtató teát keres, akkor érdemes lenne csak a citromfűből teát készíteni (hiszen az élénkítő zöld tea is okozhatta a magas vérnyomást), vagy más, nyugtató hatású teát, pl. az enyhe kamillát kipróbálni.
        Üdvözlettel: Tóth Szilvia

        Válasz
  2. Nekem szorongásos eredetű ibs em van.Múlt héten ittam reggel citromfűteát utána 5 percen belül olyan gyomorgörcsöm volt hányingerrel és hasmenéssel,hogy nem tudtam elmenni dolgozni.Ma gondoltam iszok megint hogy ha attól van bajom akkor ne reggel ha mennem kell munkába.Ugyanaz történt sajnos.Miért lehet ez hogy az ellenkező hatás jön?

    Válasz
    • Kedves Petra!

      Sajnos előfordul ilyen eset is. Ennek számos oka lehet, pl. a teaivás előtt elfogyasztott étel, ital (vagy éppen az éhgyomor); “összeveszhetett” a felírt gyógyszereivel; menstruáció / változókor okozta hormonváltozás; egyéni érzékenység. Az orvosa véleményét mindenképpen kikérném az Ön helyében, ha szeretne még egy próbát tenni a citromfűvel.

      Mielőbbi jobbulást kívánok!
      Üdvözlettel: Tóth Szilvia

      Válasz

Szólj hozzá!

Ide írhatod be, ami érdekel:

Mire keresel megoldást?

INGYENES letölthető útmutató + 8 e-mail:

15 illóolaj a pihentető alvásért

Legnépszerűbb bejegyzések

Segítenek az illóolajok

Itt is megtalálsz:

AJÁNDÉK letölthető útmutató:
15+1 NYUGTATÓ gyógynövény, 95 mellékhatása

– ha biztonságosan szeretnéd használni a nyugtató gyógynövényeket

– azonnal letölthető útmutató + 8 db e-mail

error: Ez a tartalom védett !!