Az aromaterápia és párologtatás
Az illatok akkor is hatnak rád, ha nem tudatosan szagolod őket (amelyről itt írok bővebben). Így az illóolajok terápiás, holisztikus megközelítésével foglalkozó tudományága, az aromaterápia és a párologtatás befolyással lehet a pszichés-hangulati és testi állapotodra egyaránt. Mikor lehetnek hatékonyak a párologtatott illóolajok és miért?
Az illóolajok hatása a párologtatóban
Élethelyzetek, ahol párologtatva segíthetnek
- A nyugtalanság és szorongás csökkentése, ellazulás, lelki harmónia
- Munkahelyi stressz és az ezzel kapcsolatos tünetek enyhítése
- Fájdalomcsillapítás, mind testi, mind pszichés értelemben
- Alvási zavarok, pl. álmatlanság esetén
- A figyelem, a koncentráció és a teljesítmény növelése
- Az emlékezet javítása
- Hangulat- és közérzet javítás, jókedv és optimizmus, vágyfokozás
- A saját magunkról alkotott kép, önbizalmunk, “énképünk” javítása, pl. a nőiesség teljesebb megélése a PMS vagy menopauza idején, szülési folyamat segítése, a magunkba vetett hit támogatása
- Légúti panaszok, nátha, orrdugulás kezelésére
- Étvágynövelésre (pl. idős betegeknél)
Hogyan hatnak az illóolajok a szaglásra?
Az előzőleg felsorolt életterületeken az aromaterápia és a párologtatás szerepe kiemelt, aminek több oka is van. Az illóolajok egyrészt zsíroldékony, másnéven lipofil anyagok, amelyek emiatt könnyebben felszívódnak az emberi nyálkahártyán, így pl. a szaglónyárkahártyán keresztül is. (Az erős náthában szenvedők, de akár a dohányosok szaglónyárkahártyája is sokszor vastagabb, mint a nem dohányosoké, ami befolyással lehet az illatok érzékelésére is.)
A szaglás jelentősége a 30-as éveinkre éri el a maximumát, majd utána fokozatosan csökken: időseknél ez akár 30%-os szaglásromlást eredményezhet.
- A szaglásukra az első hetekben különösen érzékeny csecsemők közelében az illatokkal ezért óvatosan bánni, belőlük csak nagyon keveset használni.
- Az idős korosztály pedig a szobában érezhet bizonyos szagokat túl enyhén, amikor az valójában nagyon is erősen terjeng a levegőben.
Szaglórendszerünk működése révén (amelyről itt írok bővebben), az illatok üzenetei eljuthatnak hozzád anélkül, hogy értelmed az illattal kapcsolatos, első benyomásaidat befolyásolni tudná. Érzelmi központunk, a limbikus rendszer működésén keresztül láthatod, hogy az illóolajok befolyásolni tudják a testet: pl. jó hangulatot teremtenek, így hozzájárulhatnak a gyógyulási folyamatokhoz. Hormontermelésedre, hangulatodra, érzelmeidre is hatással vannak, ezért különösen fontos, hogy minőségi, természetes és tiszta illóolajokkal párologtass.
Akár a bőrön használod masszázsolajhoz keverve, akár párologtatóba teszed, mindkét esetben a szaglásunk lesz az első, ami működésbe lép.
- Ha egy illatot, mondjuk a rózsáét kellemesnek érzed, az bekerül a limbikus rendszerünk memóriájába, így ha egy rózsát legközelebb megszimatolsz, emlékezni fogsz erre a pozitív érzésre, amit korábban már kiváltott belőled.
- Ha egy szobában kb. 10 percig érzed ugyanazt az illatot, akkor hozzászokhatsz. Ez azt jelenti, hogy bár nem érzed tudatosan, de attól még a levegőben maradhat és hatással lehet rád.
ÖSSZEFOGLALVA: az aromaterápia és párologtatás jelentőségét a szaglás működésének megismerésén keresztül jobban meg lehet érteni.
További párologtatási ötletek
- Aromaterápia és párologtatás tehát kéz a kézben járnak. Ha szívesen olvasnál még koncentrációt, agyműködést serkentő illóolajokról, akkor ide kattintva még több párologtatási ötletet olvashatsz.
- Ha a nyugtató illóolajok párologtatása, egyéb felhasználása érdekel, akkor ezekről ide kattintva olvashatsz részletesen.
❓Hogy tetszett a cikk? Ha van kérdésed, bátran tedd fel lentebb hozzászólásként!
Ha van olyan ismerősöd, akinek hasznos lehet ez a cikk, bátran küldd neki is! A megosztásokat is köszönöm.
További írásaimat az illóolajokkal kapcsolatban ide kattintva találod meg.
Ha a gyógynövények érdekelnek, róluk itt olvashatsz bővebben.