A diófalevél tea mire jó? – 8 problémán is segíthet

Diófalevél tea: mire jó?

A diófalevél teáról

Az egyik legrégebb óta termesztett növényünk, a közönséges dió (Juglans regia L.) termésének zöld burkát és sérülésmentes, zöld levelét (Juglandis folium) júniusban gyűjtik.

Nézzük meg, hogy a diófalevél tea mire jó, a hivatalos (hagyományos), és a népi orvoslás szemszögéből is megvizsgálva?

A diófalevél tea modern felhasználása

A diófalevélnek viszonylag magas, összehúzó hatású cseranyag-, valamint antibakteriális, gyulladásgátló juglontartalma van. 

FONTOS: Ezek miatt az erős hatóanyagok miatt csak felnőtt használhatja, de ő is legfeljebb egy hétig, folyamatosan alkalmazva.

Mikor használd a teáját, a modern kori tudomány szerint?

Külsőleg alkalmazva, a diófalevelet ezekre a panaszokra javasolják:

  • Kisebb területen jelentkező bőrproblémák, bőrgyulladások (pl. kelések, aranyeres panaszok, ekcéma) kezelésére, nem nyílt sebre.
  • A diólevél tea bőrre való alkalmazásakor: készíts friss főzetet (egy alkalomra 2 teáskanálnyi, apróra vágott levelet 2,5 dl vízben), hagyd langyos-melegre hűlni, majd azzal borogasd a sebet, naponta háromszor-négyszer.
  • Diófalevél tea túlzott izzadásra: ha a kezed, lábad nagyon izzad, szintén borogatást érdemes készítened, majd azzal törölgetni a bőrfelületet napi 2-4 alkalommal, illetve nagyobb mennyiségben lábfürdőbe is teheted.
  • A cseranyag összehúzó hatásával segít csökkenteni az izzadás mértékét, juglon tartalma pedig hozzájárul az izzadás miatti kellemetlen szagok enyhítéséhez, megszüntetéséhez.

A diófalevél belsőleg: idézem az OGYÉI (Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet) 2021 decemberi, hivatalos állásfoglalását a diófalevél tea belső fogyasztásáról:

“A Juglans regia L. levele (diófalevél) élelmiszereként történő biztonságos alkalmazása a rendelkezésre álló szakirodalmi adatok, valamint a tradicionális felhasználás során nyert tapasztalat alapján feltételezhető abban az esetben, ha a szárított diófalevelet főzet formájában alkalmazzák.

A Juglans regia L. szárított levele kizárólag csak gyógynövény teakészítésre, főzetként alkalmazható.”

FONTOS: a diófalevél tea a benne lévő juglon származékok miatt a bőrt, a ruhát beszínezheti. Nem véletlen, hogy régen festőanyagként, a barna szín kinyerésére is használták.

A diófalevél tea adagolása, elkészítése

Külsőleg, főzetként használjuk fel. Egy adag elkészítéséhez 2 teáskanálnyi, apróra vágott levelet 2,5 dl hideg vízbe teszünk, felforraljuk, majd további 10-30 percen át, lefedve, kis lángon főzzük, végül leszűrjük.

A diófalevél tea mire jó a népi, tradicionális felhasználás szerint?

Belsőleg:

  1. Emésztési problémák kezelésére (gyomorfájdalmak, hasmenés, gyomor- és bélhurut), aranyeres panaszok, szájüregi problémák (rossz lehelet, vérző fogíny, laza fogak, szájsebek), torokfájás
  2. Magas vérnyomás kezelésére
  3. Általános gyengeségre, gyomorerősítőként és a máj támogatására

Külsőleg:

  1. Szemgyulladás kezelésére
  2. Bőrgyulladások, kelések, fekélyek, bárányhimlő esetén
  3. Kifejezetten gombás eredetű bőrbetegségekre

A diófalevél tea mellékhatásai

Nem csak azt érdemes tudni, hogy a diófalevél tea mire jó, hanem a mellékhatásaival is érdemes tisztában lenni. Ha a teát nem megfelelően alkalmazod, akkor – elsősorban annak juglon- és cserzőanyag tartalma miatt – előfordulhatnak kellemetlen meglepetések.

Az erről szóló, részletes bejegyzésemet, a diófalevél tea külső-belső alkalmazásából származó, esetleges mellékhatásait ide kattintva találod meg.

Érdekességek a diófáról

A diót már az ősi Indiában, Kínában, Perzsiában, Rómában is fogyasztották, termesztették.

Lakodalomkor a rómaiak jelképesen diót szórtak az ifjú pár fejére, hogy így kérjék Jupiter istenség áldását a bőséghez és termékenységhez. A diófa botanikai neve (Juglans regia L.) is Jupiter nevéből ered.

A honfoglaló magyarok valószínűleg már találkozhattak diótermesztéssel a Kárpát-medencében, aminek kezdetét itt a római kor környékére teszik a történészek.

Feltételezik azt is, hogy a honfoglaló őseink nem a letelepedéskor, hanem már korábban, vándorlásaik során megismerték a diót. Erre utal maga a dió szavunk, amely bolgár-török eredetű és számos helynevünkben (pl. Diósgyőr, Diósd) is szerepel.

A fentiekből láthatod, hogy a diófalevél teához számos népi gyógymód köthető, míg a “modern kori”, tudományosan elfogadott felhasználása jóval kevesebb területre érvényes.

Ha van kérdésed, bátran tedd fel lentebb hozzászólásként!

Ha van olyan ismerősöd, akinek hasznos lehet ez a cikk, bátran küldd neki is! A megosztásokat is köszönöm.

További írásaimat az illóolajokkal kapcsolatban ide kattintva találod meg.

Ha a gyógynövények érdekelnek, róluk itt olvashatsz bővebben.

Felhasznált szakirodalom: EMAEMA-Juglandis folium

Facebook
Pinterest

“A diófalevél tea mire jó? – 8 problémán is segíthet” bejegyzéshez 8 hozzászólás

  1. Szép napot ! Méregtelenítés ként fogyasztható q diófa levél Tea ? Köszönöm válaszát .Timea .

    Válasz
  2. Udvozlom.

    Ez a tea esetleg mellcisztak eseten hatasos lehet? Olvastam hogy osszehuzo hatasa van. Udv: Edina

    Válasz
    • Kedves Edina!

      Igen, a diófalevél szövetösszehúzó hatással rendelkezik, annak cseranyag tartalma miatt, ezért is alkalmas például a túlzott izzadás ellen.
      Elég sokat kutattam a diófalevél használati területeivel kapcsolatban, de mellciszta ellen nem találtam sem hivatalos, sem népi ajánlást rá.

      Ha (!) a mellciszta kialakulásának az oka a túlzott ösztrogén termelés, akkor – személyes véleményem szerint, ami NEM helyettesít semmiféle egészségügyi diagnózist, tanácsadást! – egy erre felállított étkezési rend betartása hatékonyan támogathatja az orvosi kezelést.

      Ha a kezelőorvosa is egyetért, akkor a gyógynövények, illóolajok kiegészítésként (!) segíthetnek. Pl. a ciszta miatt kialakult idegességre, aggódásra a citromfű tea itt is beválhat, hiszen egyáltalán nem mindegy, hogy pszichésen hogyan éli meg a kialakult helyzetet… A citromfűről itt olvashat bővebben:
      https://sylvian.hu/citromfu-tea-hatasa/
      (A honlapomon számos más, nyugtató hatású gyógynövényről és illóolajról, azok felhasználásáról is olvashat.)

      Remélem, tudtam segíteni, hogy merre érdemes tájékozódni.
      Mielőbbi gyógyulást, jó egészséget kívánok!
      Szilvia

      Válasz
  3. Kedves Szilvia!

    Nyirokkeringés javítására, tisztítására melyik teát ajánlja?

    Köszönettel:
    Horváth Orsolya

    Válasz
    • Kedves Orsolya!

      Szeretném leszögezni, hogy nem adhatok egészségügyi tanácsot, csak a személyes véleményemet írhatom le.

      Egyből az aranyvesszőfű jutott az eszembe, melyről itt olvashat részletesen: https://sylvian.hu/aranyvesszofu-tea-mire-jo/
      Miért ajánlom? Hihetetlenül jó vízhajtó tulajdonságú, így nem csak a vérkeringésre, vérnyomásra, hanem – kúraszerűen alkalmazva – a nyirokkeringésre is jótékony hatású lehet.

      Ezt a teát ízesítés nélkül kellene fogyasztani, de ha esetleg nem tetszik az íze, akkor 10%-nyi fekete bodza teafüvet is hozzákeverhet egy adagnyi teához. A bodzának kellemes íze van, bár enyhébb vízhajtó tulajdonsággal rendelkezik, mint az aranyvesszőfű.

      További gyógynövények, melyek segíthetnek a nyirokrendszer tisztításában:
      Gyermekláncfű: https://sylvian.hu/gyermeklancfu-tea-mire-jo/
      Csalán: https://sylvian.hu/csalan-tea-hatasa/

      A nyirokrendszer nem csak a vérkeringéssel, vízháztartással, de az immunrendszerrel is összefüggésben áll, így – ha ezt még javasolhatom – ennek támogatására is érdemes figyelni, mind lelki, mind testi értelemben.
      Pl. nyugtató gyógynövények (citromfű, macskagyökér, borsmenta – ide kattintva: https://sylvian.hu/temakor/termeszetes-nyugtato/ ), nyugtató illóolajok ( https://sylvian.hu/15-illoolaj-a-pihenteto-alvashoz-ajandek-tudascsomag/ ), vagy éppen energetizáló, erősítő illóolajok (eukaliptusz, fenyő, rozmaring stb.) alkalmazásával.

      Mindezekről a gyógynövényekről, illóolajokról itt a honlapomon is talál hasznos, gyakorlati információkat, a Kereső mezőbe írva azt, amit éppen keres.

      Remélem, tudtam segíteni, hogy merre induljon el.
      Mielőbbi gyógyulást, jó egészséget kívánok!
      Szilvia

      Válasz
  4. Kedves Szilvia!
    Létezik tapasztalati adat belsőleges használat esetén a diófalevél tea vérnyomásra gyakorolt hatására?
    Én ugyanis vérnyomáscsökkentő szedése mellett ma és tegnap fogyasztottam a főzetből. Meglepetésemre kb 3-4 dl elfogyasztása után mintegy 5 órával a mindkét napon mintegy 30 Hgmm-rel alacsonyabb szisztolés vérnyomást mértem az előző napokhoz képest. Lehet ezt a tea hatásának tulajdonítani, vagy keressem máshol a jelenség okát?

    Válasz

Szólj hozzá!

Ide írhatod be, ami érdekel:

Mire keresel megoldást?

INGYENES letölthető útmutató + 8 e-mail:

15 illóolaj a pihentető alvásért

Legnépszerűbb bejegyzések

Segítenek az illóolajok

Itt is megtalálsz:

AJÁNDÉK letölthető útmutató:
15+1 NYUGTATÓ gyógynövény, 95 mellékhatása

– ha biztonságosan szeretnéd használni a nyugtató gyógynövényeket

– azonnal letölthető útmutató + 8 db e-mail

error: Ez a tartalom védett !!