A diófalevél teáról
Az egyik legrégebb óta termesztett növényünk, a közönséges dió (Juglans regia L.) termésének zöld burkát és sérülésmentes, zöld levelét (Juglandis folium) júniusban gyűjtik. A diófalevél teához számos népi gyógymód köthető, míg a “modern kori”, tudományosan elfogadott felhasználása jóval kevesebb területre érvényes.
A diófalevél tea modern felhasználása
A diófalevélnek viszonylag magas, összehúzó hatású cseranyag-, valamint antibakteriális, gyulladásgátló juglontartalma van. Ezek miatt az erős hatóanyagok miatt csak felnőtt használhatja, de ő is legfeljebb egy hétig, folyamatosan alkalmazva.
Mikor használd a teáját, a modern kori tudomány szerint?
Külsőleg alkalmazva, ezekre a panaszokra javasolják:
- Kisebb területen jelentkező bőrproblémák, bőrgyulladások (pl. kelések, aranyeres panaszok, ekcéma) kezelésére, nem nyílt sebre. Ilyenkor készíts friss főzetet (egy alkalomra 2 teáskanálnyi, apróra vágott levelet 2,5 dl vízben), hagyd langyos-melegre hűlni, majd azzal borogasd a sebet, naponta háromszor-négyszer.
- Ha a kezed, lábad túlzottan izzad, szintén borogatást érdemes készítened, majd azzal törölgetni a bőrfelületet napi 2-4 alkalommal, illetve nagyobb mennyiségben lábfürdőbe is teheted. A cseranyag összehúzó hatásával segít csökkenteni az izzadás mértékét, juglon tartalma pedig hozzájárul az izzadás miatti kellemetlen szagok enyhítéséhez, megszüntetéséhez.
Belsőleg: idézem az OGYÉI (Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet) 2021 decemberi, hivatalos állásfoglalását a diófalevél tea belső fogyasztásáról:
“A Juglans regia L. levele (diófalevél) élelmiszereként történő biztonságos alkalmazása a rendelkezésre álló szakirodalmi adatok, valamint a tradicionális felhasználás során nyert tapasztalat alapján feltételezhető abban az esetben, ha a szárított diófalevelet főzet formájában alkalmazzák. A Juglans regia L. szárított levele kizárólag csak gyógynövény teakészítésre, főzetként alkalmazható.”
Fontos: a diófalevél tea a benne lévő juglon származékok miatt a bőrt, a ruhát beszínezheti. Nem véletlen, hogy régen festőanyagként, a barna szín kinyerésére is használták.
A diófalevél tea adagolása, elkészítése
Külsőleg, főzetként használjuk fel. Egy adag elkészítéséhez 2 teáskanálnyi, apróra vágott levelet 2,5 dl hideg vízbe teszünk, felforraljuk, majd további 10-30 percen át, lefedve, kis lángon főzzük, végül leszűrjük.
A diófalevél tea mire jó a népi, tradicionális felhasználás szerint?
Belsőleg:
- Emésztési problémák kezelésére (gyomorfájdalmak, hasmenés, gyomor- és bélhurut), aranyeres panaszok, szájüregi problémák (rossz lehelet, vérző fogíny, laza fogak, szájsebek), torokfájás
- Magas vérnyomás kezelésére
- Általános gyengeségre, gyomorerősítőként és a máj támogatására
Külsőleg:
- Szemgyulladás kezelésére
- Bőrgyulladások, kelések, fekélyek, bárányhimlő esetén
- Kifejezetten gombás eredetű bőrbetegségekre
A diófalevél tea mellékhatásai
Nem csak azt érdemes tudni, hogy a diófalevél tea mire jó, hanem a mellékhatásaival is jó tisztában lenni. Ha a teát nem megfelelően alkalmazod, akkor – elsősorban juglon- és cserzőanyag tartalma miatt – előfordulhatnak kellemetlen meglepetések. Az erről szóló, részletes bejegyzésemet, a diófalevél tea külső-belső alkalmazásából származó, esetleges mellékhatásait ide kattintva találod meg.
Érdekességek
A diót már az ősi Indiában, Kínában, Perzsiában, Rómában is fogyasztották, termesztették. Lakodalmakkor a rómaiak jelképesen diót szórtak az ifjú pár fejére, hogy így kérjék Jupiter istenség áldását a bőséghez és termékenységhez. A diófa botanikai neve (Juglans regia L.) is Jupiter nevéből ered.
A honfoglaló magyarok valószínűleg már találkozhattak diótermesztéssel a Kárpát-medencében, aminek kezdetét itt a római kor környékére teszik a történészek. Feltételezik azt is, hogy a honfoglaló őseink nem a letelepedéskor, hanem már korábban, vándorlásaik során megismerték a diót. Erre utal maga a dió szavunk, amely bolgár-török eredetű és számos helynevünkben (pl. Diósgyőr, Diósd) is szerepel.
❓Hogy tetszett a cikk? Ha van kérdésed, bátran tedd fel lentebb hozzászólásként!
Ha van olyan ismerősöd, akinek hasznos lehet ez a cikk, bátran küldd neki is! A megosztásokat, “like”-okat is köszönöm.
További írásaimat az illóolajokkal kapcsolatban ide kattintva találod meg.
Ha a gyógynövények érdekelnek, róluk itt olvashatsz bővebben.
Felhasznált szakirodalom: EMA, EMA-Juglandis folium