Gyógyteák gyomorbántalmakra
Az emésztőrendszeri problémák igen gyakoriak, egyes becslések szerint a felnőtt lakosság közel 25%-a szenved szinte napi szinten a különböző hasi panaszoktól, gyomorfájástól (gyomorégés, puffadás, túlevés okozta hasfájás, émelygés, hányinger…). Összeszedtem, hogy melyek a konkrét problémákra, gyomor- és bélpanaszokra hatékony gyógynövények, gyógyteák.
Gyomor- és bélpanaszokra hatékony gyógynövények
1) Idegi eredetű gyomorfájdalmakra: citromfű
Stressz, idegrendszeri eredetű problémák, elalvási zavar esetén: citromfű tea.
Miért ajánlom? A citromfű tea görcsoldó, puffadásgátló, stresszcsökkentő hatású, közismert gyógytea gyomorfájásra.
Hogyan készítsd el a citromfű teát? Milyen mellékhatásai lehetnek? A válaszokat ide kattintva olvashatod.
2) Emésztést serkentő: gyermekláncfű
Miért ajánlom? Epehajtásra, az emésztés gyorsítására, a máj- és hasnyálmirigy működésének támogatására kiváló a gyermekláncfű (másnéven pongyola pitypang) teája. Még a fogyókúrába is beilleszthető, de pont az ellenkezőjére, az étvágy növelésére is beválhat.
Hogyan használd a gyermekláncfű levelét és a gyökerét? Mire jó pontosan a teája? A gyermekláncfűről itt olvashatsz bővebben.
3) Bélgörcsök, puffadás ellen: borsmenta
Miért ajánlom? Sokféle gyomorbántalom esetén segíthet, főleg ha szélhajtásra van szükség. Népszerűségéhez hozzájárul kellemes, mentás íze is.
Hogyan készítsd el a borsmenta teáját? Mi az a 8 probléma, amin segíthet? Melyek a mellékhatásai? A borsmenta teáról itt olvashatod a válaszokat.
4) Általános gyomorfájásra: kamilla
Miért ajánlom? Mert ez talán a legismertebb, klasszikus, gyomorpanaszokra, a gyomor nyálkahártyájának regenerálására kiváló gyógyteánk. Hatékony, mégis kíméletes.
A kamilla felhasználása: 9+7 területen is beválhat! Melyek ezek? Hogyan készítsd el a kamilla teáját? Hogyan fogyaszd? Melyek lehetnek a mellékhatásai? A kamilla felhasználásáról ide kattintva láthatod a részleteket.
5) Másnaposságra, hányingerre: gyömbér
Miért ajánlom? Gyakorlatilag bármilyen emésztőrendszeri panaszra, gyomorrontásra, émelygésre kiváló. A túlzott alkoholfogyasztás miatti, utólagos fejfájással, hányingerrel, szédüléssel járó “másnaposságra” is hatékony. Segíti a szervezet méregtelenítését.
Hogyan készítsd el a gyömbér főzetet? Fél teáskanálnyi, frissen reszelt gyömbérre önts 2,5 dl, forró, de nem forrásban lévő vizet. Fedd le 10 percig, majd szűrd le. Melegen, ízesítés nélkül idd meg.
Mire figyelj a gyömbérnél?
- Legfeljebb napi 2 csészével igyál belőle, az étkezések előtt, vagy után 2 órával.
- Epekő, cukorbetegség, várandósság, szoptatás, vérhígító szedése esetén ne fogyaszd, illetve előtte kérd ki az orvosod tanácsát.
- 6 éves kor alatti gyermek nem ihatja a gyömbér főzetet.
- Gyomor- és nyombélfekélynél tilos a fogyasztása.
6) Székrekedésre: lenmag
Miért ajánlom? A lenmagban lévő nyálka lágyítja a székletet.
Hogyan használd? Az étkezések között, napi 3 x 1 evőkanálnyi, darált lenmagot, 2-2 dl vízbe téve fogyassz el. Körülbelül a harmadik napon érezheted a székletlazító hatását.
7) Emésztés gyorsítására, szélhajtásra: cickafarkfű
Miért ajánlom? Keserűanyagai emésztést gyorsító tulajdonságúak, görcsoldó és puffadásgátló hatása is közismert.
Hogyan készítsd el a cickafarkfű teáját? Mikor ellenjavallt? Tudtad-e, hogy még 12 más területen is segíthet? A cickafarkfűről itt találod a válaszokat.
A gyomor- és bélpanaszokra hatékony gyógynövények mellett, ez is érdekelhet:
- Immunerősítő gyógynövények: ha az emésztési panaszaid hátterében a gyenge immunrendszered áll, akkor ide kattintva olvashatod, melyik az a 6 immunerősítő gyógynövény, hogy sikerrel erősíthesd a szervezetedet! (Ezeket természetesen a megfelelő, gyomor- és bélpanaszokra hatékony gyógynövények használata mellett javaslom.)
- Propolisz csepp: mire jó pontosan? Hogyan használd? Kinek tilos? A propolisz cseppről szóló írásomat itt érheted el.
Hogyan előzheted meg a gyomorfájást?
A gyomor- és bélpanaszokra hatékony gyógynövények használata mellett, a helytelen táplálkozási szokások megváltoztatásával is nagy eredményeket érhetsz el. 7 szempont, hogyan étkezz gyomorkímélően:
- Lassan, hosszabb ideig, alaposan rágd meg a falatot, ne habzsolj!
- Kevesebbet egyél egyszerre, és az étkezések között hagyj legalább 3 óra szünetet!
- Igyál elég vizet vagy szénsavmentes ásványvizet (1,5-2 liter / nap), de ezt ne étkezés előtt, vagy utána 30 perccel tedd!
- Köretként válaszd a párolt zöldséget, és ne krumplit, tésztát vagy rizst!
- Kerüld a zsíros, nehezen emészthető ételeket!
- Használj fűszereket főzésnél, sütésnél (édeskömény, szegfűszeg, kakukkfű, bazsalikom, szurokfű, gyömbér, szerecsendió)!
- A nap legutolsó étkezése este 6-fél 7 körül legyen – persze csak akkor, ha utána nem kerülsz farkaséhesen az ágyba!
Mit tehetsz még?
Az idegesség, a stressz, az elalvási zavar és a gyomorfájás, túlzott alkoholfogyasztás, különféle szervi problémák, a renyhe bélműködés sokszor kapcsolatban állnak egymással, illetve az egyik következik a másikból. Ördögi körnek tűnik, de mindenképpen érdemes szakszerűen, alaposan kivizsgáltatni, hogy melyik tünetből melyik származik – még akkor is, ha ez időbe, sok energiába telik!
Bízom benne, hogy a fenti, konkrét gyomor- és bélpanaszokra hatékony gyógynövények részletes bemutatása segít a gyomrodnak enyhülést hozni.
❓Ha van kérdésed, felteheted lentebb, hozzászólásként.
Ha van olyan ismerősöd, akinek hasznos lehet ez a cikk, bátran küldd neki is! A megosztásokat is köszönöm.
További írásaimat az illóolajokkal kapcsolatban ide kattintva találod meg.
Ha a gyógynövények érdekelnek, róluk itt olvashatsz bővebben.
“Gyomor- és bélpanaszokra hatékony gyógynövények – ez a 7 segíthet, receptekkel” bejegyzéshez 2 hozzászólás
Mit lehet tenni a gyakori szélképződés ellen ?
Kedves Galambos László!
Ha szervi ok, krónikus betegség, gyógyszermellékhatás stb. nem áll a háttérben, akkor a táplálkozást vizsgálnám meg, hogy az okozza-e a túlzott szélképződést.
Általánosságban, és nem egészségügyi, nem egyénre szabott tanácsként elmondható, hogy gyógynövényként az édeskömény, közönséges ánizs, de a borsmenta és a cickafarkfű is segíthet, melyekről a fenti írásomban is olvashat.
Jó egészséget kívánok!
Üdvözlettel: Tóth Szilvia
Hozzászólások lehetősége itt nem engedélyezett.