A 2022-es év gyógynövénye: cickafark
A Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság (MGYT), Gyógynövény Szakosztálya minden év elején megválasztja az adott esztendő gyógynövényét. 2022-ben így lett a közönséges cickafark (Achillea millefolium) az év gyógynövénye. Vajon miért került idén ilyen hangsúlyos szerepbe a cickafark? Olvass tovább és kiderül!
A cickafarkfű tea hatása
A nők elsőszámú gyógynövénye a cickafark, és mindenképpen a házipatikában a helye. A cickafarkfű tea hatása számos problémán segíthet, ami erős gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő, görcsoldó, vérzéscsillapító tulajdonságainak köszönhető. Összeszedtem, hogy mire jó a a teája, a hagyományos és a népi orvoslás szerint:
- “Női panaszok” esetén, pl.: fájdalmas menstruáció esetén; változókorban lévő nőknél; serülőkorú lányoknál; kismedencei gyulladás kiegészítő kezelésére (ülőfürdőben). A cickafark tea menstruációt beállító, nőket támogató hatásáról ide kattintva olvashatsz bővebben.
- Gyomor-, ill. emésztési zavarokra (puffadás, hasfájás, hasgörcs, hasmenés, étvágytalanság, máj- és epebántalmak),
- Sebek, sérülések, zúzódás, duzzanat, bőrbetegségek kezelésére,
- Reumatikus, ízületi panaszok kezelésére (ülőfürdőben),
- Vérzések (aranyér, vérző seb) esetén, vérzéscsillapító hatású,
- Nyugtatásra, ideges eredetű panaszok kezelésére
- Lázcsillapításra
- Magas vérnyomásra
- Rovarok távoltartására
Meddig iható a cickafark tea?
Elkészítése: egy csészényi teához, 1 db púpozott evőkanálnyi füvet (vagy 1 db, csapott evőkanálnyi virágot) önts le 2,5 dl forró vízzel, takard le 15 percig, majd szűrd le.
Meddig: A cickafarkfű tea hatása főként akkor érződik, ha naponta, de legfeljebb 2-3 csészével fogyasztod, a probléma súlyosságától függően.
- Az általános szabály szerint 3 héten át ihatod, majd tarts egy hét szünetet.
- Ettől eltérhetsz, attól függően, mire szeretnéd inni a cickafarkfű teáját. Ha pl. görcsös gyomorfájdalomtól szenvedsz, akkor enyhébb teát készíts magadnak, egy csapott teáskanálnyi fűből. Ebben az esetben napi két csészével fogyaszd, egy héten át, étkezések előtt.
- Ha esetleg rosszabbul érzed magad tőle, akkor azonnal hagyd abba a tea fogyasztását.
A cickafark tea veszélyei – mikor ne fogyaszd?
- A cickafark a Fészkesvirágzatúak (Asteraceae) családjába tartozik. Ha allergiás vagy a fészkesekre, akkor inkább ne érintkezzen vele a bőröd (kiütést, viszketést, bőrpírt is okozhat) és belsőleg se fogyaszd a teáját.
- Ha a parlagfűre allergiás vagy, akkor a cickafarkot is kerüld el.
- Tujontartalma miatt a cickafarkot terhesség, szoptatás ideje alatt ne használd.
- Ösztrogénszerű hatása miatt, ha hormonkezelés alatt állsz, először kérd ki az orvosod tanácsát!
15+1 NYUGTATÓ gyógynövény, 95 mellékhatása
A cickafarkfű tea hatása, mellékhatásai mellett, érdemes más, NYUGTATÓ gyógynövényünk ellenjavallatairól is tudnunk, mint amilyen a kamilla, diófalevél, macskagyökér, citromfű, rozmaring…
Összegyűjtöttem 15+1 NYUGTATÓ gyógynövény, 95 mellékhatását és biztonsági szempontját, amire figyelned érdemes: ide kattintva kérheted ezt az AJÁNDÉK tudáscsomagot.
Érdekességek a cickafarkról
“Nagyon sok bajtól megkímélnék magukat a nők, ha néha a cickafarkfűhöz folyamodnának.”
Kneipp tisztelendő
A közönséges cickafark a tudományos nevének (Achillea millefolium) első felét a híres görög hősről, Akhilleusztól kapta, aki a legenda szerint a növényt sebgyógyításra, fertőtlenítésre használta a trójai háborúban. Nevének második felében lévő millefolium jelentése: “ezer levél”, hiszen ez a gyógynövény számos, apró levélkével büszkélkedhet.
A cickafarkfű tea hatása – többek között – illóolajának, ásványi anyagainak, keserű-, flavonoid- és cseranyagtartalmának köszönhető.
Hatásosságát a hivatalos orvoslás is elismeri, mert a közönséges cickafark virágos hajtása szerepel a VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben.
A cickafark illóolaj, annak előállítása, a vízgőz-desztilláció során kék színűvé változik, amikor a növényben lévő proazulén vegyületek, ún. azulénné, pl. kamazulénné változnak. Az illóolaj színe a kékeszöldtől a sötétkékig változhat, amely a kamazuléntartalomra is utalhat.
A druidák régen időjárásjóslásra is használták, míg más népek a szerelmi mágia részeként is segítségül hívták a cickafarkfüvet.
Ha a kertedbe ülteted a cickafarkot, egyrészt segítesz a növényeidnek a kártevők elleni harcban, másrészről szinte kipusztíthatatlan és gyorsan elszaporodhat.
Egyéb gyulladáscsökkentő gyógynövények
- A cickafark tea hatása főként gyulladáscsökkentő erejében rejlik. Ha egy hasonló, hüvelyi fertőzésre, sebgyógyításra is hatékony gyógynövényt keresel, akkor a körömvirágot javaslom. A körömvirág hatásairól ide kattintva olvashatsz, míg arra, hogy mire figyelj a körömvirág tea használatakor, itt tudhatsz meg többet.
- Másik, szintén népszerű, gyulladásgátló gyógynövényünk a kamilla (orvosi székfű). A kamilla hatásairól, felhasználásról ide kattintva tudhatsz meg részleteket.
- Ha reumatikus fájdalmakkal kapcsolatos, sebgyógyításra is kiváló, gyulladáscsökkentő gyógynövényt keresel, a cickafarkon kívül a nagy csalánt ajánlanám a figyelmedbe. A nagy csalánról ide kattintva olvashatsz bővebben.
- Emésztőrendszeri panaszok esetén a gyermekláncfüvet is tudom javasolni, melyről itt olvashatsz bővebben.
- Húgyúti fertőzések esetén az aranyvesszőfű is segíthet, vízhajtó tulajdonságának köszönhetően. Az aranyvesszőfűről ide kattintva tudhatsz meg többet.
Hogy tetszett a cikk? Ha kérdésed van, bátran tedd fel lentebb hozzászólásként!
Ha van olyan ismerősöd, akinek hasznos lehet ez a cikk, bátran küldd el neki is!
További írásaimat az illóolajokkal kapcsolatban ide kattintva találod meg.
Ha a gyógynövények érdekelnek, róluk itt olvashatsz bővebben.
Felhasznált irodalom: ESCOP