A propolisz hatása – recepttel
Az illóolajat is tartalmazó, propolisz csepp immunrendszert erősítő hatása kiváló, de akár vírusok, baktériumok, gombás megbetegedések ellen, sebkezelésre is hatékony. Kiemelkedő szerepet játszik a méhészeti termékek, de más, természetes gyógymód között is, mert az élet számos területén felhasználhatod. Mikor, kinek, kinek nem, mire jó a propolisz csepp?
Mire jó a propolisz csepp?
A propolisznak hihetetlenül erős az immunrendszer erősítő hatása, fertőtlenítő, antibakteriális, antivirális, antifungális, gyulladáscsökkentő, antioxidáns… Igazi “csodaszer”!
Nézzük, mire jó a propolisz csepp, felnőtt korban, az egészséged támogatása céljából:
- általános immunrendszer “erősítés”, támogatás
- erős fertőtlenítő belsőleg és külsőleg: vírusok, baktériumok, gombák, paraziták ellen
- felső légúti fertőzések esetén: torokfájás, nátha
- szájüregi fertőzések, gyulladások: herpesz, afta, vérző fogíny
- bőrgyulladások, nem nyílt sebek, csípések, vágások, horzsolások
- gyomorbántalmak
- ízületi fájdalmak, gyulladások
- húgyúti fertőzések
- stressz
- bizonyos esetekben: allergia ellen
- sokan ajánlják impotenciára
- klinikai kísérletek folynak a propolisznak a rákos sejtek növekedését, szaporodását gátló hatásáról
+ EXTRA TIPP: tudtad-e, hogy immunerősítő gyógynövényekkel is megtámogathatod a propolisz csepp hatását? Ide kattintva olvashatsz 6 immunerősítő gyógynövényről és felhasználásáról.
Mi is az a propolisz?
Másnéven méhszuroknak is hívjuk. A méhek készítik ezt a sárgásbarna, gyantás, ragacsos anyagot, gyakorlatilag olyan, mint nekünk a malter: összetapasztják vele a kaptárfalakat, de akár a kereteket, vagy a bennük lévő sejtek belsejére is jut belőle. Ezzel megakadályozzák a fertőző kórokozók bejutását a kaptárba.
A propolisz ezenkívül olyan, akár több 100 hatóanyagot tartalmaz (flavonoidok, polifenolok, gyanták, viaszok, illóolajok, vitaminok, nyomelemek), ami igazi bajnokká teszi a vírusok, baktériumok, gombák, fertőzések elleni harcban. Így a propoliszt, egyedi összetétele miatt, sokoldalúan használhatjuk fel. Sok összetevője napjainkig ismeretlen.
Mi az a propolisz csepp?
A “klasszikus” propolisz csepp nem más, mint a propolisz alkoholos kivonata (tinktúrája): a propoliszt 96%-os, gyógyszertári alkoholban vonják ki. A végeredmény egy sötétbarna színű, mézes-alkoholos illatú folyadék. Ilyen néven is találkozhatsz vele: alkoholos propolisz csepp.
- FONTOS: ha házilag készíted, tudnod kell, hogy a propolisz hatóanyagainak hatékony kivonásához nem elég a vodka vagy a házi pálinka. Ezek a “nedűk” egyszerűen nem olyan erősek, mint a gyógyszertári alkohol, ide viszont az kell.
- A boltok sötétbarna, cseppentővel ellátott üvegcsében árulják, hogy megóvják a káros napsugaraktól. Száraz, hűvös helyen, jól lezárt tégelyben kell tárolnod, a lejárati idő előtt pedig felhasználnod.
A propolisz mellékhatása, ellenjavallata rendkívül fontos szempont, és ismerned kell, mielőtt elkezded használni. Lentebb olvashatod a részleteket:
Kinek tilos a propolisz csepp?
Felnőtt életkorban tilos fogyasztani, ha a lentiek közül bármely eshetőség fennáll:
- allergia (pl. pollen)
- cukorbetegség
- terhesség, szoptatás időszaka (ilyenkor másféle, biztonságosabb támogatásra lenne szüksége a kismamának)
- krónikus betegség, idős, legyengült szervezet, gyógyszerszedés esetén, a propolisz csepp fogyasztása előtt, mindenképpen kérd ki az orvosod véleményét
- az alkoholtartalmát mindig vedd figyelembe, pl. ha autót vezetsz
- a propolisz cseppet is hamisíthatják. Ha módodban áll, szerezz be jó minőségű (!) propoliszt, pár hétig hagyd ázni 96%-os alkoholban, hűvös helyen, néha rázogasd meg az üveget, majd szűrd le és kész is.
Propolisz cseppek belsőleg – RECEPTTEL
Az alkoholos propolisz csepp adagolása:
Naponta kétszer-háromszor, 15-15 propolisz cseppet keverj 1-1 teáskanál, kiváló minőségű mézbe és étkezés előtt nyeld le. A méz helyett kenyérdarabkára, de akár vízbe, langyos teába is cseppentheted.
- FONTOS: Figyelj arra, hogy akár korábbról nem ismert, egyéni érzékenység, allergia előfordulhat. Ebben az esetben azonnal hagyd abba a propolisz csepp fogyasztását!
- Babák, kisgyermekek pedig nem fogyaszthatják.
Meddig fogyaszthatod?
Ha a propolisz csepphez tartozó tájékoztatóban nem szerepel, akkor felnőtt életkorban, max. 4-5 napig szedd belsőleg, majd tarts 7-14 nap szünetet.
Mire jó a propolisz csepp még?
Az immunrendszered felkészítésére, ha tudod, mikor vagy hajlamosabb a betegségekre. Ebben az esetben, milyen időközönként javaslom a propolisz cseppet? A téli, hűvös időszakban, már a hideg idő előtti pár hétben elkezdheted fogyasztani, hogy felkészítsd az immunrendszeredet a vírusos-baktériumos időkre, így könnyebben vészelheted át ezt az időszakot.
Ha tetszik a propolisz, ez is érdekelhet:
- Immunerősítő gyógynövények – 6 is segíthet! Itt olvashatsz ezekről részletesen.
- Vírusölő illóolajokat, gyógynövényeket keresel? A propolisz csepp kiváló segítői lehetnek a kórokozók elleni harcban. A vírusölő illóolajokról, gyógynövényekről, konkrét receptekkel kiegészítve, ide kattintva olvashatsz egy részletes bejegyzést.
- Immunerősítő illóolajat keresel? Javaslom a teafaolaj párologtatását, amiről itt olvashatsz részletesen, hogyan végezd.
- Vírusölő, fertőzésgátló illóolajunk az eukaliptusz is, amiről ide kattintva olvashatsz bővebben.
Egyéb propoliszos készítmények
Az alkoholos kivonatú cseppeken kívül: vizes alapú készítmények, rágó tabletta, kenőcs, kúp. Látható, hogy egyre többen kezdenek érdeklődni aziránt, hogy mire jó a propolisz csepp, de népszerűsége és fontossága miatt nem is véletlen, hogy ennyiféle készítmény került belőle forgalomba.
Érdekességek a propoliszról
Akár több tízezer méhecske élhet egyszerre egy kaptárban, mégsem pusztítják el őket a kórokozók: szerintem ez egyértelmű bizonyíték a propolisz rendkívüli, fertőzésgátló és immunerősítő hatására.
Mire jó a propolisz csepp, a népi gyógyászat szerint? A régi hagyományok mindenkori őrzői – a fentieken túl – már évezredek óta használják a propoliszt, amit a “fák könnyének” is neveznek. A méheket már az ókori Egyiptomban is szentként kezelték, a propoliszt pedig balzsamozáshoz használták.
❓Hogy tetszett a cikk? Ha van kérdésed, bátran tedd fel lentebb hozzászólásként!
Ha van olyan ismerősöd, akinek hasznos lehet ez a cikk, bátran küldd neki is! A megosztásokat is köszönöm.
További írásaimat az illóolajokkal kapcsolatban ide kattintva találod meg.
Ha a gyógynövények érdekelnek, róluk itt olvashatsz bővebben.
Felhasznált irodalom: Wikipedia
“Mire jó a propolisz csepp? 12+1 problémára” bejegyzéshez 6 hozzászólás
Üdvözlöm.
Szeretném megkerdezni hogy, 7 éves a kis unokám, már több mint 1 hete, nem tudjuk felszakitani a seljmet, vagy is a szarazkohogest. Szedi a c vitamint napi 10 cseppet, és allergia vizsgálatra vár.
Mert tudják mi baja van éjjel nappal fuldokol!!
Kerdesem hogy adthatom e neki és hogyan.
Köszönöm szépen. Fedics e.
Kedves Fedics Albertné!
Először is mielőbb forduljanak gyerekorvoshoz, az egyénre szabott, szakszerű kivizsgálásért és kezelésért. Nem adhatok egészségügyi tanácsot, helyette a személyes javaslatomat írhatom le. A propolisz csepp helyett – ha az orvos is egyetért – az alábbiakat javaslom:
1) Az illóolajok párologtatása is támogathatja a kisunoka felépülését, aroma diffúzor segítségével. Nappalra a citromhéj illóolaja, éjszakára a mandarin illóolaja kiindulásnak jó választás lehet, de más illóolajok is segíthetnek. Nagyon fontos a megfelelő minőségű illóolaj kiválasztása!
Az általam javasolt illóolajokról, használatukról, az aroma diffúzorról itt írok részletesen:
https://sylvian.hu/illoolaj-kohogesre-gyerekeknek/
2) Ezenkívül a kamilla teával történő inhalálást javaslom (itt figyelni kell, hogy a gyermek ne borítsa magára a forró vizet), melyről itt írok:
https://sylvian.hu/gyogytea-kohogesre/
Remélem, hogy tudtam segíteni, merre induljon el.
Mielőbbi, gyors jobbulást kívánok a kisunokának!
Üdvözlettel: Tóth Szilvia
Jó napot kívánok!
Fülzúgásra használ-e valamilyen propolisz készítmény?
Szeretettel üdvözlöm!
Egészségügyi tanácsot nem adhatok, csak a személyes véleményemet írhatom le, általános, informatív jelleggel. A fülzúgás okát kellene megtudni elsősorban, pl. egy teljes vérkép vizsgálat segítségével, majd azt kezelni.
A propolisz a stressztűrő képesség és az immunrendszer támogatásában is hatékony lehet, így ha ezek miatt (is) tapasztal fülzúgást, akkor érdemes kipróbálni, ha az orvosa is egyetért.
Jó egészséget kívánok!
Üdvözlettel:
Tóth Szilvia
Üdvözlöm.
Érdeklődni szeretnék,hogy használhatom-e a propolisz cseppet keringési problémára /pacemaker/ van. Szeretettel üdvözlöm,Sirokné Juli.
Kedves Sirokné Juli!
Feltételezem, hogy orvosi kezelés alatt áll, ezért javaslom, hogy ezt az orvosától kérdezze meg.
Üdvözlettel:
Tóth Szilvia
Hozzászólások lehetősége itt nem engedélyezett.