Mire jó a levendula illóolaj?
Az egyik legismertebb – ha nem a legismertebb – gyógynövényünk, aromaterápiás növényünk az orvosi levendula (Lavandula angustifolia Mill.). Annyi mindenre hatékony a különböző írások szerint, hogy felvetődik a kérdés: mi ebből az igaz? Valójában mi a levendula illóolaj hatása? Mire jó a levendula olaj? (A köznyelv levendula olaj néven is ismeri a levendula illóolajat.) Mit takar a levendula illóolaj használata? Receptekért, konkrét felhasználási ötletekért olvass tovább:
A levendula illóolaj hatása
Legfontosabb hatóanyagai: linalyl acetate, linalool, az ún. észterek csoportjából. Nagyrészt ezeknek köszönheti nyugtató, altató, görcsoldó hatását, de kiváló fertőtlenítő is. Az alábbi felsorolásnál figyelembe vettem a hivatalos és a népi orvoslás ajánlásait is. Nézzük sorban, mikor-mire használhatod a levendula illóolajat:
- Ideges eredetű alvászavarok, nyugtalanság, túlzott aggódás, hangulat ingadozás, stressz
- Magas vérnyomásra (ideges eredetű)
- Ideges eredetű emésztőszervi panaszok: gyomorbántalmak, gyomorfájás, puffadás
- Fájdalomcsillapításra: számos területen (gyomor, fej, ízület stb.)
- Reumatikus, izom- és ízületi gyulladások, izomláz
- Sebgyógyítő, fertőtlenítő
- Vírus-, baktérium- és parazitaölő
- Légúti betegségek: köhögés, nátha, bronchitis
- Nőket segítő illóolaj: fehérfolyás ellen, menstruációs vérzés serkentő, hasi görcsöket nyugtató hatása miatt, PMS idején – konkrét receptet ide kattintva találsz.
- Hajápolásra, a fejbőr betegségeire: hajkorpásodás
- Rovarriasztó, rovarirtó, szúnyog ellen
- Szoba- és légtér illatosítására, szagtalanításra
A levendula illóolaj használata – 3 módszer, RECEPTTEL
- A levendula illóolaj hatása már párologtatva is érvényesül. Hogyan párologtasd? A választ ide kattintva találod.
- Ha ezt éppen nem tudod kivitelezni, fogd az üvegcsét és közel hajolva, többször, hosszan és mélyen lélegezd be. A csuklódra is cseppenthetsz belől 1-2 cseppet (ha nem lép fel tőle bőrirritáció), majd onnan is belélegezheted.
- Esti ellazító, illóolajos-sós fürdő RECEPTJE: egy 20 perces fürdéshez, először keverj el 7 csepp orvosi levendula illóolajat és 3 csepp kardamom illóolajat, 1 evőkanál mézben. Adj hozzá 100 gramm természetes, finomra őrölt sót, majd azt keverd el a fürdésre már alkalmas hőmérsékletű vízben.
EXTRA TIPP: írtam egy külön cikket, a “Levendula (mint gyógynövény) gyógyhatásai, ellenjavallatai – 7+7 szempont, receptekkel” címmel, melyet itt találsz meg.
Mire figyelj a levendula illóolajnál?
- Több néven is találkozhatsz a növénnyel, az angolszász, francia vagy akár a magyar nyelvterületen: keskenylevelű, valódi, közönséges, szagos, angol, francia vagy orvosi levendula. Ezenkívül számos hibrid és nem hibrid faja is létezik a levendulának – de tovább nem bonyolítom, ígérem. 🙂
FONTOS: Ez a sok név zavaró lehet, így azt javaslom, hogy ha tényleg orvosi levendula illóolajat szeretnél, mindig ezt a latin nevet keresd az üvegcse címkéjén: Lavandula angustifolia. Ez a név egységesen kell, hogy szerepeljen minden olyan üvegcsén, ami terápiás célra alkalmazott, orvosi levendula illóolajat tartalmaz. Ez a latin felirat szükséges, de nem elégséges feltétel a terápiás célú illóolaj felismeréséhez.
- Megbízható, hivatalos kutatási eredmények hiányában terhesség és szoptatás idején inkább kerüld a bőrrel érintkező használatát.
- Általában biztonságosnak tartott illóolaj, mégis ügyelj arra, hogy a levendula illóolaj használata esetén, a maximálisan alkalmazható, napi mennyiséget ne lépd túl.
- Az egyéni érzékenység megállapítására: első alkalommal érdemes a belső könyökhajlatra egy cseppet tenni. Ha a bőrödön 12 óra múlva sem látsz változást (bőrpír, viszketés), akkor utána használhatod is.
Mivel társíthatod a levendula illóolajat?
- A levendula illóolaj hatása remekül érvényesülhet az édesnarancs illóolaj mellett. Az édesnarancs illóolajról ide kattintva olvashatsz részletesebben.
- A citromhéj illóolaj is kitűnő választás lehet. Erről az illóolajról itt találsz bővebb információt.
További nyugtató illóolajok
Átfogó tudásanyagot keresel a nyugtató illóolajokról? Szeretnéd tudni, hogy melyiket, mikor, hogyan használd? A nyugtató illóolajokról ide kattintva olvashatsz bővebben.
Érdekességek a levendula illóolajról
Már az ősi druidák is használták a levendulavirágot, szerelmi bájital készítéséhez. Levegőtisztításra, illatosításra, a boszorkányok, ártó szellemek elűzésére, a pestisjárványok idején, de akár a tetvesség megelőzésére is alkalmazták az évszázadok során.
Az orvosi levendula igazából félcserje, amely akár 50 cm magasra is megnő. Dél-Európából származik, így a szárazságtűrő, meleg- és fényigényes növény. Hazánkban is sokfelé termesztik, illóolaj lepároló üzemek szomszédságában, gondoljunk csak Tihanyra vagy Pannonhalmára. A Tihanyi-félsziget levendulaültetvényeihez a franciaországi Provence-ból rendelték a szaporítóanyagot.
Illatszerekben, kozmetikai termékekben használják, de a gasztronómia is felfedezte, így süteményekben, lekvárokban, olajokban, szörpökben is találkozhatsz vele. Így bátran kijelenthetjük, hogy a levendula illóolaj hatása már ételeinkben és kozmetikumainkban, parfümjeinkben is érezhető.
A levendula illóolaj hatása, bemutatása bekerült a hivatalos orvoslás ajánlásai közé: ESCOP- és WHO-monográfia készült róla. Hazánkban pedig a VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben is megtalálod.
❓Hogy tetszett a cikk? Ha van kérdésed, bátran tedd fel lentebb hozzászólásként!
Ha van olyan ismerősöd, akinek hasznos lehet ez a cikk, bátran küldd neki is! A megosztásokat, “like”-okat is köszönöm.
További írásaimat az illóolajokkal kapcsolatban ide kattintva találod meg.
Ha a gyógynövények érdekelnek, róluk itt olvashatsz bővebben.
Kép forrása: Piqsel