A borsmenta tea felhasználása
Az egyik legismertebb, legnépszerűbb mentafélénk a borsmenta (Mentha x piperita L.), amelyet napjainkban már nagy mennyiségben, ipari méretekben termesztenek. Ebből is látszik, hogy a borsmenta hatása széleskörű: lentebb olvashatod is, miben és hogyan segíthet neked!
A borsmenta tea hatása
Antibakteriális, fertőzésellenes, fájdalom- és gyulladáscsökkentő, simaizom-görcsoldó hatását kísérletek is igazolták. Mit jelent ez a gyakorlatban? Miben segíthet téged a borsmenta tea hatása?
- Belsőleg: emésztőrendszeri panaszokra (bél-, szélgörcsök, puffadás, irritábilis bél /IBS/, felfúvódás ellen, epe elfolyási problémákra, epeműködés támogatására).
- Ha megfázásra teát szeretnénk, az elsők között jusson eszedbe a borsmenta. Megfázás, nátha, orrdugulás, köhögés esetén: köptetésre, a felgyűlt váladék kiürítésére használhatod. Ebben az esetben, a teaiváson kívül inhalálással is próbálkozhatsz, naponta legalább háromszor.
- Fejfájás esetén: a borsmentának fájdalomcsillapító, természetes nyugtató hatása van, ha idegi okokból (túlzott stressz) vagy felsőlégúti betegség (nátha, megfázás) miatt alakult ki a fejfájás.
- Menstruációs problémáknál: hastájéki puffadás és fájdalom esetén, görcsoldó és fájdalomcsillapító hatása miatt segíthet. A borsmenta tea menstruációt segítő hatása akkor is érvényesülhet, ha nehezen meginduló vérzésről van szó.
- Élvezeti tea: sokan szeretik a frissítő ízét és illatát, pl. reggelente kávé helyett, a felébredés, aktív munkavégzés elősegítésére.
- Külsőleg:
- reumatikus panaszokra, izom- és idegfájdalmakra: borogatásként
- bőrbetegségekre (pl. viszkető bőrkiütések esetén): szintén borogatás formájában
- szájüregi fertőzésekre: toroköblögetőnek, gargalizálásra
A borsmenta tea hatása a gyógynövény szerencsés összetételének köszönhető. A növény levele ugyanis 1-3%-nyi illóolajat (ebben főleg: menton, mentol található), flavonoidokat és cseranyagokat is tartalmaz.
- A borsmenta illóolajáról, annak hatásairól, felhasználásáról itt olvashatsz bővebben.
A borsmenta tea készítése
Emésztési panaszokra, felnőtt részére, a csalán tea napi adagja 2-3 csészényi lehet. Egy púpozott evőkanálnyi levelet önts le forró vízzel, áztasd 10 percig lefedve, majd szűrd le.
A borsmenta tea mellékhatásai
Fontosnak tartom, hogy ne csak a borsmenta gyógyhatásait ismerd, hogy mire jó a borsmenta tea, hanem azt is tudd, mikor érdemes más gyógynövényt választanod. Hogyan használd biztonságosan? A borsmenta tea mellékhatásairól, ellenjavallatairól ide kattintva olvashatsz bővebben.
Ha tetszik a borsmenta, ez is érdekelhet
- Idegnyugtató illóolajokat keresel? 15 nyugtató illóolajról, felhasználásukról olvashatsz ide kattintva.
- A gyomorpanaszokra hatékony gyógynövényekről itt olvashatsz részletesen.
- A citromfű és borsmenta tea hatása kiválóan segítheti, erősítheti egymást, idegi eredetű fejfájásnál vagy a nyugalom elősegítésére. A citromfű tea hatásáról, felhasználásáról ide kattintva olvashatsz.
- Gyógynövények, illóolajok menstruációs zavarokra, recepttel: ide kattintva olvashatsz ezekről bővebben.
- Fejfájásra keresel megoldást? A borsmentát kiválóan lehet párosítani az orvosi veronikafű teájával. Az orvosi veronikafű hatásairól, mellékhatásáról, felhasználásáról, itt olvashatsz részletesen.
Érdekességek a borsmentáról
A Menta (Mentha) nemzetséghez több alfaj tartozik, melyek között számos, ún. hibrid faj található. Az egyik legismertebb, a borsmenta is ilyen hibrid fajta, mert két mentafajta, a fodormenta (M. spicata) és a vízimenta (M. aquatica) kereszteződéséből született. Ezt a borsmenta latin nevében is jelzik, egy x betű hozzáadásával. Így lett a botanikai neve: Mentha x piperita L.
Egy görög mitológiai történet szerint Hádész kedvesét, Minthét mentává varázsolta féltékeny feleség, Perszephoné. Minthé ezek után csak az illatát tudta adni Hádésznak.
A borsmenta tea hatása már az ókorban is ismert volt. A többi mentával együtt az ősi Egyiptomban használták a borsmentát gyógy- és fűszernövényként egyaránt. Évszázadokkal ezelőtti feljegyzések szólnak arról, hogy Britanniában a húsokhoz mentaszószt készítettek, de fogtisztításra is borsmenta levelet rágcsáltak.
A borsmenta friss és szárított levelét édességek, italok, joghurtok ízesítésére, frissítő, hűsítő teákba, limonádékba is teszik.
A borsmenta tea hatása hivatalosan is elismert: a borsmentalevél (Menthae piperitae folium) és illóolaja is szerepel a VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben.
❓Hogy tetszett a cikk? Ha van kérdésed, bátran tedd fel lentebb hozzászólásként!
Ha van olyan ismerősöd, akinek hasznos lehet ez a cikk, küldd el neki is, hogy így segíthess neki! A megosztásokat is köszönöm.
További írásaimat az illóolajokkal kapcsolatban ide kattintva találod meg.
Ha a gyógynövények érdekelnek, róluk itt olvashatsz bővebben.
Felhasznált irodalom: ESCOP, American Botanical Council