Mire jó a fenyő illóolaj? – erre a 9 problémára

Mire jó a fenyő illóolaj?

Bemutatkozik az erdeifenyő illóolaj

A fenyőfélék, köztük az erdeifenyő (Pinus sylvestris L.) illóolaját már az ókortól kezdve használják gyógyászati célra. Mire jó a fenyő illóolaj? Mikor segíthet neked és hogyan? Olvass tovább a részletekért: 

Mire jó a fenyő illóolaj?

Az erdei fenyő illóolaj hatása: vírus- és baktériumölő, fájdalomcsillapító, vízhajtó,  energetizáló. Ezekre használhatod:

  • Nyákoldó és köptető, antibakteriális és vírusellenes hatású. Emiatt különféle légúti megbetegedések, tünetek kezelésére (pl. nátha, torokfájás, hörghurut, arcüreggyulladás), a légzés könnyítésében, a felgyűlt váladék kitisztításában segíthet.
  • Vízhajtó
  • Párologtatásnál, inhalálásnál is használhatod, de mellkasbalzsamba keverve is hatásosan tisztítja a légutakat.
  • Reumatikus és izomfájdalmak esetén: megfelelő módon elkészítve fürdővízbe, fájdalomcsillapító kenőcsbe keverve.
  • Fejfájásra, főleg, ha valamilyen légúti betegség (megfázás) okozza. Párologtatásnál, inhalálásnál, bedörzsölőszerek készítésénél is segítségül hívhatod.
  • Légfrissítésre, légtér fertőtlenítésére
  • Rovarűzésre, szúnyog ellen
  • Frissítően hat a gondolataidra, energetizál, segíthet a levertség, idegi fáradtság leküzdésében, stressz elleni illóolaj
  • Antibakteriális és vírusellenes hatását a zsíros, aknés bőrön is kifejtheti, ezért különféle kozmetikai termékekben is megtalálhatod.

Mire figyelj a fenyő illóolajnál?

Nem csak azt érdemes tudnod, hogy mire jó a fenyő illóolaj, hanem az esetleges ellenjavallataira, mellékhatásaira is figyelned kell, ha használni szeretnéd. Két dolgot emelnék ki:
 
  1. FONTOS: Ha érzékeny a bőröd vagy asztmában, egyéb krónikus, légúti betegségben szenvedsz, óvatosan alkalmazd a fenyő illóolaját, mert összetevői miatt irritálhatja a bőrt és a légutakat is. 
  2. Vízhajtó hatása miatt vesebetegeknek sem ajánlott a fenyő illóolaj használata. Ebben az esetben azt javaslom, hogy fordulj aromaterápiában jártas, általad megbízhatónak tartott szakemberhez, orvoshoz, mielőtt elkezdenéd használni az illóolajat.
  3. Várandós, szoptatós édesanyák kerüljék a használatát.

További ötletek a fenyő illóolajhoz

Ha más illóolajaid is vannak, akkor inhaláláskor, de párologtatáskor is kiválóan társíthatod a keskenylevelű levendula és a citrom illóolajokkal. Az aroma diffúzortól és a szoba méretétől függően, ezekből az illóolajokból, összesen akár 5-8 cseppet is tehetsz egyszerre a párologtatóba. 

Érdekességek a fenyőről

A kelta hagyományokban a fenyő ünnepe december 24., ami a kelta új év kezdetét jelképezte. Örökzöld növény, ezért a fenyő a keltáknál az újjászületés és az örök élet szimbóluma. Valószínűleg innen ered a fenyő karácsonyfaként való használata is. Az amerikai indiánok rovarűzésre használták a fenyőtűt, a benne lévő illóolaj miatt.

Az erdei fenyő hazánkban vadon is megterem. Ha szoktál túrázni, valószínűleg jártál már örökzöld fenyvesben, és belélegezted friss, balzsamos, jellegzetes, kicsit kámforos illatát.

Az erdeifenyőt szokták borovi fenyőnek is hívni, ezen a néven a bútoriparban találkozhatsz vele.

A fenyőgyantát fájdalomcsillapító készítményekben is alkalmazzák.

Az erdeifenyő illóolaja szerepel a VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben.

❓Hogy tetszett a cikk? Ha van kérdésed, bátran tedd fel lentebb hozzászólásként!

Ha van olyan ismerősöd, akinek hasznos lehet ez a cikk, bátran küldd neki is! A megosztásokat, “like”-okat is köszönöm.

További írásaimat az illóolajokkal kapcsolatban ide kattintva találod meg.

Ha a gyógynövények érdekelnek, róluk itt olvashatsz bővebben.

Felhasznált szakirodalom: Globinme

Facebook
Pinterest

AJÁNDÉK letölthető útmutató,
15 illóolajról, a pihentető alváshoz

15 illóolaj + 7 alkalmazási mód + 8 e-mail
azonnal letölthető, gyakorlati ötletek álmatlanságra, szorongásra

error: Ez a tartalom védett !!