Mire jó az eukaliptusz illóolaj?
A gyógyszeriparban már régóta ismerik az eukaliptusz vírusölő, antibakteriális, hurut- és nyákoldó hatását. Az egyik legismertebb illóolaj a világon, így felmerülhet benned a kérdés: mi az eukaliptusz illóolaj hatása?
Az eukaliptusz illóolaj hatása – LISTA
Az alábbi problémákon hatékonyan segíthetnek a különböző eukaliptusz illóolaj fajták:
- Légúti betegségek, fülgyulladás, nátha, orrdugulás ellen: fertőzésgátló, köptető, nyákoldó, hurutoldó, antivirális, antibakteriális, légzéskönnyítő, köhögéscsillapító hatású, pl. inhalálás, párologtatás esetén (ebben az esetben kitűnően társíthatod a teafa illóolajjal, melyről ide kattintva olvashatsz bővebben)
- Reumatikus és ízületi gyulladások esetén, bedörzsölő kenőcsben
- Izomgörcs: görcsoldó
- Gombaölő
- Bőrproblémák: övsömör, zsíros, aknés bőr, herpesz
- Rovarriasztás (szúnyog)
- Magas vérnyomás
- Fejfájás
- Energetizáló, koncentrációt, gondolkodást segítő
- Tértisztító, levegő fertőtlenítő (ilyenkor hatékony párost alkothatnak a citrom illóolajjal, amit ide kattintva ismerhetsz meg bővebben
- Immunrendszert támogató (remekül kiegészíthetik egymást a propolisz cseppel, melyről ide kattintva találhatsz részletes bemutatást)
Az eukaliptusz illóolaj hatása – FAJTÁK szerint
Fontos: az eukaliptusz fajták közül kb. 20-féléből készítenek illóolajat, melyek hatása, hatáserőssége, felhasználási módja lényegesen eltérő lehet. Ezért javaslom, hogy tudd kiválasztani, hogy milyen problémára, kinek, melyik eukaliptusz illóolajat, meddig, milyen arányban használhatod biztonsággal és hatásosan.
Az aromaterápiában leggyakrabban használt, eukaliptusz illóolaj fajták közül kiemelnék párat, egy-két, konkrét hatással kiegészítve:
- Eucalyptus globulus (kék gumifa): intenzív hatású, szúrós szagú, fertőzésgátló illóolaj, így pl. inhaláláskor óvatosan bánjunk vele.
- Eucalyptus radiata (keskenylevelű eukaliptusz): kisgyermekek légúti betegségeinek kezelésére ezt javaslom.
- Összegyűjtöttem 6 illóolajat, melyeket gyermekek köhögése, megfázása esetén javaslok használni: itt olvashatod a részleteket.
- Eucalyptus citriodora (citromillatú eukaliptusz): többek között hatásos gyulladáscsökkentő, ill. rovarriasztó.
- Eucalyptus dives (mentolos eukaliptusz): erős a fertőzésgátló, nyákoldó hatása.
Mindegyik illóolaj fajta megérne egy-egy külön bejegyzést, olyan sok területen használhatod őket. Ezzel az írásommal egy összefoglaló képet szeretnék neked nyújtani, hogy lásd, miért olyan népszerűek az eukaliptuszok.
Mire figyelj az eukaliptusz illóolajnál?
Az eukaliptusz illóolajok biztonságosak, ha:
- Külsőleg alkalmazod őket (inhalálás, párologtatás, bedörzsölés);
- Helyesen választod ki, melyiket, milyen mennyiségben szeretnéd használni;
- Tudod, hogy melyik fajtát kinél, mennyi ideig lehet használni (pl. várandós, szoptatós nők és kisgyermekek kerüljék az Eucalyptus globulus használatát);
- FONTOS: görcsös, asztmatikus köhögésnél az eukaliptusz illóolajat tilos használni, mert fokozhatja a tüneteket!
- Kérdés, bizonytalanság esetén fordulj aromaterápiában jártas, gyakorlott szakemberhez, mielőtt használni kezdenéd az eukaliptusz illóolajokat.
- Ha az eukaliptusz illóolajat fürdővízbe szeretnéd csepegtetni, akkor fontos, hogy megfelelően hígítsd, oldd fel a vízben, hogy ne irritálja a bőrödet. Hogyan tedd ezt helyesen, hogy az eukaliptusz illóolaj hatása tényleg érvényesüljön? Milyen szempontokra figyelj, ha vízben szeretnéd használni az eukaliptusz illóolajat? Kattints ide a válaszokért.
Érdekességek az eukaliptusz illóolajról
Többszáz eukaliptuszfaj létezik, melyek a Mirtuszfélék családjának legkiterjedtebb nemzetségét alkotják. Az eukaliptuszok ligeteinek levegője állítólag még a fenyvesekénél is egészségesebb!
Elsősorban Tasmániában és Ausztráliában találkozhatunk velük, ahol a koalák kedvelt és egyetlen tápláléka. Ez az erszényes állat sohasem iszik külön: az eukaliptusz levelében található nedvesség elég neki.
Az eukaliptusz illóolaj hatását az I. világháborúban is felismerték: agyhártyagyulladást és influenzát is kezeltek vele.
Napjainkban szájvízhez, toroköblítőhöz, szopogató cukorkához, bedörzsölő krémekhez használják.
❓Hogy tetszett a cikk? Ha van kérdésed, bátran tedd fel lentebb hozzászólásként!
Ha van olyan ismerősöd, akinek hasznos lehet ez a cikk, bátran küldd neki is! A megosztásokat, “like”-okat is köszönöm.
További írásaimat az illóolajokkal kapcsolatban ide kattintva találod meg.
Ha a gyógynövények érdekelnek, róluk itt olvashatsz bővebben.
Kép forrása: Wikipedia