Illóolajok a vírusok ellen – az őszinte véleményem
1. A teafa (Melaleuca alternifolia) illóolaja elpusztítja-e a COVID-19 betegséget terjesztő vírust?
Ez az illóolaj híresen kiváló antibakteriális, gombaölő, gyulladáscsökkentő, antimikrobiális, immunerősítő, köptető, antivirális (vírusölő) stb. hatással rendelkezik. Széles körben ismert és használt mind a nagyközönség, mind az aromaterápia iránt érdeklődők körében. Igazoltan hatásos pl. az emésztőrendszer (pl. hasmenés, fogínyproblémák), a bőr (akné, szájherpesz, korpa, fekély) és a légzőrendszer megfelelő működésének támogatásában. Meghűlés, torokfájás, arcüreggyulladás… – sokféle területen segít ez az illóolaj. Számos kórokozó esetében bizonyított, így pl. a Staphylococcus aureus baktérium ellen is. Ha illóolajok kellenek vírusok ellen, a teafát az elsők között említhetjük.
Ám azt kijelenteni, hogy pont ezt a vírust irtja-e, nem tudjuk biztosan állítani mindaddig, amíg ennek alátámasztásáról hivatalos, tudományos kutatási eredményt nem publikáltak. Így azt gondolom, hogy – ha a megosztó illatát is megfelelőnek találjuk – általános immunerősítőnek (ami így az egész szervezetünket segíti) használhatod. Egyedüli kézfertőtlenítőként viszont nem javaslom. Az biztos, hogy ha 2-3 csepp illóolajat “eloszlatsz” a kezeden, az 100%-ig nem irtja le a vírust. A teafalolaj párologtatásáról itt írtam bővebben.
Ha a fentiek tudatában használjuk a teafát, ez még sajnos nem elég. Megbízható forrásból, tiszta, igazoltan, lenyomozhatóan első lepárlásból, 100%-ban természetes, nem lejárt illóolajat kell beszerezned, amit aztán megfelelően használsz és tárolod.
Összefoglalva: Nagyon sok a hamisítvány, a gyenge minőségű illóolaj a magyar piacon is. Ha egy ilyet szerzünk be, majd az nem váltja be a hozzá fűzött reményeket, vajon mi/ki lesz az oka valójában? Mindenképpen informálódni kell, utánajárni, mielőtt illóolaj márkát választunk.
2. Illóolajok a vírusok ellen – mit ajánlok még?
Próbáltam az ismertebb, talán könnyebben beszerezhető, vírusölő illóolajok közül választani. Ezeket aroma diffúzorba, párologtatóba téve, légfertőtlenítésre használhatjuk, az alábbiak figyelembevételével:
citrom (Citrus limonum ze): elsősorban immunerősítő, antiszeptikus (fertőtlenítő) és antidepresszáns hatása miatt ajánlom
Hogyan alkalmazd? Kb. 6-8 cseppet tegyünk a párologtatóba, aroma diffúzorba, a helyiség méretétől függően. (Ez a mennyiség egy kb. 20 nm-es szoba esetén ajánlott, 2-3 órára, ill. igénytől függően.) A citromhéj illóolajának párologtatásáról ide kattintva olvashatsz bővebben.
Extra tipp: kismamák, szoptatós anyukák és kisgyermekeik körében is lehet alkalmazni, ekkor a fele mennyiséget rakjuk bele. Gyerekek közelében az aroma diffúzor használata erősen ajánlott a mécseses párologtató helyett, biztonsági okokból. A rosszullétre, hányingerre panaszkodó kismamáknak is segítője lehet. Ha a babaszoba légterét biztosan le tudod választani a ház többi részétől, akkor használhatod az illóolajat, de kizárólag a lakás többi részében.
eukaliptuszok: vírusölő illóolajok is, de nem mindegy, melyiket-mikor-milyen mennyiségben alkalmazod.
-
- Eucalyptus globulus: a leggyakrabban előforduló, talán a legfontosabb eukaliptusz fajta. Légúti betegségeknél, légzéskönnyítőnek használják. Figyelem: gyermekek környezetében a jóval biztonságosabb Eucalyptus radiata-t használd.
- Eucalyptus radiata: gyermekek körében csak ez javasolt az eukaliptuszok közül. Idős, legyengült, krónikus betegségben szenvedők esetében is ezt ajánlom az eukaliptuszok közül, szintén légzőszervi panaszokra.
- Eucalyptus citriodora: immunerősítésre, a légtér fertőtlenítésére is kiváló a citromos illatjegyekkel rendelkező eukaliptuszfajta (kisgyermekek környezetében válaszd inkább az Eucalyptus radiata-t)
Hogyan alkalmazd? Kb. 6-8 cseppet tegyünk a párologtatóba, aroma diffúzorba, a helyiség méretétől függően. (Ez a mennyiség egy kb. 20 nm-es szoba esetén ajánlott, 2-3 órára, ill. igénytől függően.) Az első két eukaliptusz fajtánál, ennek a mennyiségnek a fele legyen citrom (Citrus limonum ze) illóolaj. Kisgyermekek esetében az összmennyiség felét (kb. 3-4 cseppet) rakd a párologtatóba. Az eukaliptusz illóolajokról még többet ide kattintva tudhatsz meg.
rozmaringok: az alábbi fajták kiválóak a felsőlégúti panaszok enyhítésére (köhögés, láz, fájdalomcsillapítás), ill. általános erősítőnek is használjuk.
-
- Rosmarinus officinalis ct. verbenon
- Rosmarinus officinalis ct. 1,8-cineol
Extra tipp: igyál egy csésze jó rozmaring teát, citromfűvel (Melissa officinalis) és borsmentával (Mentha × piperita) egyenlő arányban elkészítve. Napi kétszer-háromszor fogyaszd, hogy az immunrendszered belülről is támogasd. (Kisgyermekek, csecsemők ezt inkább ne igyák.)
Hogyan alkalmazd? Kb. 6-8 cseppet tegyünk a párologtatóba, aroma diffúzorba, a helyiség méretétől függően. (Ez a mennyiség egy kb. 20 nm-es szoba esetén ajánlott, 2-3 órára, ill. igénytől függően.) Ennek a mennyiségnek a fele álljon a többi illóolajból, pl. a citroméból (Citrus limonum ze).
kerti kakukkfüvek:
-
- Thymus vulgaris ct. thymol: erőteljes antivirális, antibakteriális hatású és illatú, légzőrendszeri megbetegedésekre kiváló.
- Tyhmus vulgaris ct. linalool: legyengült, idős személyek környezetében ajánlott, ill. akiknek túl erőteljes illatú, irritáns az előbbi kakukkfű fajta. Ezt a fajtát azért is szeretem, mert sokoldalú: időseknél, de gyerekeknél is használható, valamint antidepresszáns hatással is rendelkezik, így pl. a hospice házaknak, idősek otthonának is ajánlható.
Hogyan alkalmazd? Kb. 6-8 cseppet tegyünk a párologtatóba, aroma diffúzorba, a helyiség méretétől függően. (Ez a mennyiség egy kb. 20 nm-es szoba esetén ajánlott, 2-3 órára, ill. igénytől függően.) Ennek a mennyiségnek a fele álljon a többi illóolajból, pl. a citroméból (Citrus limonum ze), főleg idős ill. kisgyermek környezetében.
Extra tipp: kakukkfű teát is ihatunk, fele-fele arányban citromfűvel és borsmentával, fentebb, a rozmaringnál ismertetett módon.
Még lehetne folytatni a sort, köszönhetően a sokféle, antivirális hatással rendelkező illóolajunknak. Pl. borsmenta, gyömbér, erdei fenyő, ciprus, fahéj, mirtusz, boróka…
… Ám én inkább a jól ismert levendulával (Lavandula angustifolia) zárnám ezt a bejegyzést, amely a fentebb részletezett illóolajok mellett, azok kiegészítéseként remekül használható, elsősorban nyugtató, antidepresszáns hatásának köszönhetően. Főleg éjszakára, lefekvés előtt érdemes a párologtatóhoz adni (akár 100%-ban, más illóolaj nélkül), 6 cseppet (kisgyermekeknél 3-4 cseppet), hogy segítse a nyugodt pihenést. A levendula illóolaj párologtatásáról ide kattintva olvashatsz még többet.
Összegzésként: ezek az illóolajok számos vírus ellen már bizonyították a hatásukat: antivirális, légző- és immunrendszeri működést is támogató, néhol antidepresszáns, nyugtató hatást is kiváltó “csodaszerekről” beszélhetünk.
3. Mit gondolok a kézfertőtlenítésről?
Mindenképpen kell, ez nem vitás. A lehető legegyszerűbb az otthoni, szappanos kézmosás, hiszen az enyhe lúgos kémhatása megbontja a vírus lipid burkát. Az így sérülékennyé vált, darabjaira szakadt vírust – a helyes kézmosási technika segítségével – pedig leöblíted a kezedről. Csak ajánlani tudom a kiváló magyar kézműves szappanokat, fürdéshez is, mert általában növényi olajokkal, jóval bőrbarátabb alapanyagokból készülnek, mint a nagyüzemiek. Egy ilyen szappannal jót teszel magadnak és a szeretteidnek, másrészt a nehéz gazdasági helyzetben a szappanok megvásárlásával támogathatod az itthoni kézműveseinket.
A szappanon kívül a vírussal elbánik még az alkohol, a klór és a hipó (a nátrium-hipoklorit vizes oldata). Ezért az alkohol- és klórtartalmú fertőtlenítőszerek is hatékonyan pusztítják, ill. távolítják el a vírus a kezünkről, melyről bővebben itt olvashatsz. Sajnos nem mindegyik forgalomban lévő kézfertőtlenítőszer hatásos, ahogy azt a médiában már olvashattad is. Ezek közül jópár nem igazolta a címkén szereplő fertőtlenítő hatást, ill. kisebb mértékben, mint ahogyan az elvárt lett volna. Így megint okosnak kell lenned, utánanézned az általad kinézett fertőtlenítőszer tekintetében, hogy vajon valóban igaz-e, amit a termék gyártói róla állítanak.
Ha neki szeretnél állni az otthoni kézfertőtlenítő elkészítésének, akkor javaslom a WHO honlapját, ahol több recept közül is választhatsz, ide kattintva. Tudni kell, hogy egy tudományos kutatásokkal alátámasztott kézfertőtlenítő elkészítése nem történhet pl. “vodka-csapvíz-kevés teafa illóolaj” kombinációval. Lehet, hogy valamennyi vírust levisz a kézről, de kérdem én: ez a “lehet, de nem biztos”-hozzáállás elég ahhoz, hogy egy saját / innen-onnan ellesett recept alapján kézfertőtlenítőt előállíts házilag, nem bevizsgáltan, majd azt nem csak te használod, hanem a családod, ismerőseid is?
Összefoglalva: kézfertőtlenítés gyanánt én mindenképpen a kézműves szappanos kézmosást ajánlom, a megfelelő technikával és időtartammal. Ez a legegyszerűbb és leghatásosabb. (Előfordult, hogy a munkahelyre én is magammal vittem a saját szappanomat, egy zárt szappantartóban.)
Ismersz olyat, akinek segíthetnek ezek az információk?
Ne habozz, oszd meg vele is bátran! A megosztásokat előre is köszönöm.
Mi a véleményed?
Kíváncsi vagyok rá, hogy egyetértünk-e, ill. ha nem, miben gondolkozol másként. Ha a véleményedet, kérdésedet lentebb elküldöd hozzászólásként, azzal másoknak is segítesz, hiszen sokunkat érdeklő témáról van szó.
❓Hogy tetszett a cikk? Ha van kérdésed, bátran tedd fel lentebb hozzászólásként!
Ha van olyan ismerősöd, akinek hasznos lehet ez a cikk, bátran küldd neki is! A megosztásokat, “like”-okat is köszönöm.
További írásaimat az illóolajokkal kapcsolatban ide kattintva találod meg.
Ha a gyógynövények érdekelnek, róluk itt olvashatsz bővebben.