A kamilla tea hatásai, mellékhatásai, felhasználása – 9+7 területen

A kamilla tea hatásai, felhasználása, fogyasztása

A kamilla tea hatásai, mellékhatásai

A kamilla (Matricaria chamomilla), másnéven orvosi székfű gyógyhatása szerint, az egyik legnépszerűbb görcsoldó, gyulladásgátló, nyugtató gyógynövénynek számít. A kamilla tea hatásai miatt, ez a gyógynövény szinte minden háztartásban megtalálható. Mire jó a kamilla tea? Hogyan használd? Milyen hatása van a szervezetre? Mire figyelj, mikor nem ajánlott fogyasztani? Jótékony hatásai mellett, mi lehet a kamilla mellékhatása? Összeszedtem neked a lényeget, amit itt olvashatsz:

Mire jó a kamilla tea?

A kamilla tea hatásai: gyulladáscsökkentő, görcsoldó, antibakteriális – éppen ezért immunerősítő, és kiváló a következő panaszokra:

  1. Gyomor-, emésztési panaszok kezelésére, görcsoldásra, a nyálkahártya gyulladásának csökkentésére (a kamillán kívül más gyógynövényeink is segíthetnek a gyomorfájásos problémáknál – ezekről itt olvashatsz részletesen)
  2. Bőrbetegségek, bőrproblémák, bőrgyulladás, ekcéma esetén
  3. Idegi eredetű panaszok esetén, nyugtatóként
  4. Megfázás, nátha, köhögés, torokfájás, arcüreggyulladás tüneteinek enyhítésére
  5. Szájüregi fertőzések kezelésére, aftára
  6. Szemgyulladásra
  7. Aranyér kezelésére
  8. Hüvelygyulladásra, hüvelyi fertőzésre
  9. Menstruációs jellegű panaszokra, fájdalmakra, hasfájásra. Menstruációs zavarok esetén, a kamilla tea nőket támogató hatásáról ide kattintva olvashatsz bővebben.
  10. A kamilla tea terhesség alatt, és szoptatás idején: a kamillavirág használata szárított formában, biztonságosnak mondható.

A kamilla tea felhasználása

  • Megfázás, nátha, köhögés, eldugult orr esetén: a kamilla tea inhalálását javaslom.
  • Szájüregi, ill. torokfájás kezelésére: a kamilla teáját gargarizálásra, a szájüreg öblögetésére használhatod.
  • Szemgyulladásra: borogatásként.
  • A kamilla tea gyomorpanasz esetén: a lenti, “A kamilla tea fogyasztása, elkészítése” résznél leírt módot javaslom, enyhébb probléma esetén.
  • Aranyérre: ülőfürdőként.
  • Bőrproblémák: borogatásként – kisbabáknak is!
  • Hüvelygyulladásra: ülőfürdőként.

Megjegyzésem:  a kamillát nem csak tea formájában, de illóolajként, alkoholos kivonatként is használhatod, attól függően, hogy mire szeretnéd, mennyire erős hatást szeretnél elérni, ill. belsőleg vagy külsőleg alkalmaznád. Kamillaolajat is készíthetsz vagy beszerezhetsz, amit önmagában is használhatsz, vagy krémekhez, kenőcsökhöz is hozzáadhatsz.

A kamilla tea napi fogyasztása, elkészítése

Vizes kivonata, a kamilla tea napi fogyasztása 3-4 csészével történhet, ezt a napi mennyiséget ne lépd túl! 2 dl forró vízhez tegyél 1-2 púpozott teáskanálnyi kamillavirágot, lefedve 15 percig hagyd állni, majd szűrd le. Ha az orvosod is támogatja, akkor a kamilla tea gyomorpanasz esetén így is fogyasztható.

Ha filteres kamilla tea hatását szeretnéd kihasználni, bizonyosodj meg, hogy kiváló minőségű, nem lejárt szavatosságú terméket vásároltál!

Az így elkészített tea nemcsak belsőleg használható, de toroköblögetésre, fürdővízbe, különböző bőrproblémák kezelésére is.

A kamilla tea mellékhatása – mire figyelj?

Kisbabák, gyermekek esetén is használható, biztonságos gyógynövénynek számít, de ezt a négy szempontot mégis kiemelném:

  1. FONTOS: Mindig legyél teljesen biztos benne, hogy az orvosi székfüvet használod! A kamillát ugyanis gyakran összekeverik más növényekkel, a hasonló kinézet miatt. Ilyen a nehézszagú pipitér (Anthemis cotula), másnéven büdös kamilla, vagy a kaporlevelű ebszékfű (Matricaria maritima subsp. inodora (L.) Soó). Ezek a növények külsőleg hasonlítanak a kamillához, gyógyerejük viszont nincsen.
  2. Egyéni érzékenység, allergiás reakció elképzelhető, főleg, ha a Fészkesvirágzatúak rendjéhez tartozó, más növényre (napraforgó, körömvirág) is érzékenyen reagálsz. Ebben az esetben hagyd abba a kamilla használatát!
  3. Nyílt sebre soha ne használd a kamilla teáját!

15+1 NYUGTATÓ gyógynövény, 95 mellékhatása

A kamilla tea hatásai, mellékhatásai mellett, érdemes más, NYUGTATÓ gyógynövényünk ellenjavallatairól is tudnunk, mint amilyen a levendula, diófalevél, macskagyökér, citromfű, rozmaring…

Fontosnak tartom, hogy bátran, de biztonsággal használhasd a nyugtató gyógynövényeket. Összegyűjtöttem 15+1 NYUGTATÓ gyógynövény, 95 mellékhatását és biztonsági szempontját, amire figyelned érdemes: ide kattintva érheted el ezt az AJÁNDÉK tudáscsomagot.

A kamilla tea hatásai mellett, ez is érdekelhet

  • Nyugtató illóolajok: további ellazító, nyugtató, elalvást segítő, stressz elleni, természetes megoldást keresel? Több, mint 15 nyugtató illóolajról írok ebben a részletes bejegyzésemben, ahol bízom benne, hogy megtalálod a kedvedre való megoldást.
  • Körömvirág: másik népszerű, gyulladásgátló, sebgyógyító gyógynövényünk, melyet gyomorpanaszokra is használnak a népi gyógyászat hívei. A kamilla tea hatásai mellett javaslom, olvasd el a körömvirág tea hatásait, felhasználását, melyekről ide kattintva tudhatsz meg többet.
  • A gyomor-és bélpanaszokra hatékony gyógynövényekről ide kattintva olvashatsz részletesen.
  • Megfázás, nátha, torokfájás, eldugult orr gyötör? Ajánlom a teafa illóolaj párologtatását, inhalálását is, amelyről ide kattintva olvashatsz bővebben.
  • Immunrendszert támogató hatása lehet a fehér fagyöngy teájának is. Mire figyelj ezzel kapcsolatban? Ide kattintva olvashatsz a fehér fagyöngy teájáról, lehetséges mellékhatásairól.

Érdekességek a kamilláról

Tudtad-e, hogy a magyar Alföldön termő kamillavirágzat 2015 óta bejegyzett hungarikum? Az indoklás szerint az alföldi kamillavirágzat illóolajában lévő, elsőszámú gyulladáscsökkentő és fekélyellenes hatóanyag, a bizabolol legalább 20%-ban van jelen, ami többszöröse annak a mennyiségnek, mint a termesztett kamilla esetében.

A kamillát, másnéven orvosi székfüvet, német kamillát gyakran összetévesztik a római kamillával (Chamaemelum nobile), ami egy teljesen másfajta gyógynövény. A két kamilla gyógyhatása között van ugyan hasonlóság, de különbözőség is, ezért ne keverd a kettőt! Javaslom, hogy mindig legyen egyértelmű számodra, hogy melyik kamillára van éppen szükséged, és biztosan azt használd.

Az orvosi székfűből kinyert illóolaj kék színű, amit ezért kék kamillának is neveznek.

A kamilla tea hatásai már az ősidők óta ismertek voltak. Ez a gyógynövény az egyiptomiak szent növényének is számított, amit egyenesen a napisten, Ré virágának tekintettek, ezzel is elismerve annak széleskörű gyógyhatását.

Anyafűnek is nevezik a kamillát – erre utal latin neve is, a Matricaria is, ami a mater (“anya”) és caria (“gondoskodás”) szavakból tevődik össze. Úgy tartják, hogy a kamilla gyógyhatása olyan, amit csak egy anya adhat: nyugalmat, ellazulást, görcsoldást… ❤️

Ahogy olvashattad, a kamilla tea hatásai a hagyományos orvoslás előtt is egyértelműen bizonyított, ezért virágzata (Matricariae flos) és illóolaja is  szerepel a VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben.

A kamillát kozmetikai, gyógyászati, étkezési céllal is fel szokták használni, de a kertbarátok is szeretik a növényeik közé ültetni, hogy így segítsék a közeli növények fejlődését, növekedését.

❓Hogy tetszett a cikk? Ha kérdésed van, bátran tedd fel lentebb, hozzászólásként!
Ha van olyan ismerősöd, akinek hasznos lehet ez a cikk, bátran küldd neki is! A megosztásokat is köszönöm.

További írásaimat az illóolajokkal kapcsolatban ide kattintva találod meg.
Ha a gyógynövények érdekelnek, róluk itt olvashatsz bővebben.

Felhasznált irodalom: EMA, ESCOP

Facebook
Pinterest

AJÁNDÉK letölthető útmutató:
15+1 NYUGTATÓ gyógynövény, 95 mellékhatása

– ha biztonságosan szeretnéd használni a nyugtató gyógynövényeket

– azonnal letölthető útmutató + 8 db e-mail

error: Ez a tartalom védett !!